Dallime mes rishikimeve të "Aparati tretës"

ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: ==Si krijohet== Ai krijohet qe kur ne jemi ende ne barkun e nenes ku qelizat nervore ndahen ne dy pjese njera formon Trurin dhe tjetra pjesen e poshteme te njeriut aparatin tretes Mbas ke...)
 
No edit summary
Pra ne shperberjen e ushqimit marrin pjese qe te dyja llojet dhe gjithmon duhet te dominojne baktereit e mira dhe jo te keqia "(sigurisht qe keto kane emra por nuk eshte vendi ketu per te dhene edhe emrat e tyre )" por ka raste kur ato te keqiat jane me te shumte ne numer dhe fitojne mbi te mirat duke dhene reaksionet e meposhteme:
 
*arginina ------> agmatina
*cistina --------> mercaptano
*istidina --------> istamina
*lisina -------->cadaverina
*ornithina------>putrescina
*tirosina ------>tiramina
*triptofano---->indolo dhe scatolo
 
te cilat jane helme shum te forte, kurse " indolo" dhe "scatolo" jane ata qe japin ere te keqe ne procesin e jashteqitjes.
*2-Funksion trofik
*3-Funksion mbrojtes
 
[[Kategoria:Anatomi]]