Dallime mes rishikimeve të "Kripa"

756 bytes added ,  11 vjet më parë
v (r2.7.1) (roboti shtoj: jv:Uyah)
* Formula kimike: NaCl.
* Djegiet e lehta të [[Lëkurë|lëkurës]], në kuzhinë, shërohen më leht po të laget pjesa e djegur dhe të mbulohet me kripë.
 
==Demi nga kripa e kuzhines==
Pse kripe himalaje dhe jo kripe deti ?
 
Te dyja kane te njejten perberje ndersa kripa himalaje eshte e kristalizuar nga prasioni dhe ka nje strukture qe mbahet nga lidhje elektrike pra ka energji, vibrazion, dhe memorje, e cila kur shkrihet ne uje i kalon organizmit tone qe ka aq shume nevoje .
Kjo kripe eshte kristalizuar miliona vjet me pare kur ujrat e detit nuk ishin te ndotura sic jane sot.
 
Kripa e detit nuk ka strukture kristaline elektrike si rrjedhim ska energji por ka te gjith elementet kimik pra 84 e bashke me to ka edhe shum element metalik e pislliqe te ndryshme nga industrite qe derdhin mbeturinat ne det .
Keto element thithen bashke me kripen dhe provokojne semundje te ndryshme ne org sidomos ne tru.
 
[[Kategoria:Gatime]]