Ndryshimi mes inspektimeve të "Microsoft"

5 bytes removed ,  9 vjet më parë
v
Bot: Zëvendësim i lidhjes së vjetëruar seattlepi.nwsource.com me www.seattlepi.com
v (r2.7.1) (roboti shtoj: tt:Microsoft)
v (Bot: Zëvendësim i lidhjes së vjetëruar seattlepi.nwsource.com me www.seattlepi.com)
 
==== Post-IPO ====
[[Skeda:Microsoft sign closeup.jpg|left|thumb|Shenja në një hyrje kryesore në kampusin e Korporatës. Kampusi Redmond Microsoft sot ka rreth 750,000m² dhe mbi 30,000 të punësuar.<ref name="SPI-MSexpansion">[http://seattlepiwww.nwsourceseattlepi.com/local/224768_microsoft18.html - Redmond council OKs Microsoft expansion]</ref>]]
 
Më 1989, Microsofti prezantoi suitën [[Microsoft Office]]. Ky softuer mblodhi aplikacione produktive për zyra, si [[Microsoft Word]] dhe [[Microsoft Excel]].<ref name="keyevents" /> Më 22 maj, 1990 Microsofti lëshoi [[Windows 3.0]].<ref name="MSPR-Win3">Windows 3.0 is Here [http://www.windows-now.com/cfs-filesystemfile.ashx/__key/CommunityServer.Components.PostAttachments/00.00.02.10.92/Microsoft.PressReleases.Windows3.pdf ]</ref> Verzioni i ri i sistemit operativ të Microsoftit solli shumë karakteristika të reja si grafika të thjeshtësuara të ndërfaqes së përdoruesit dhe përmirësim e "mënyrës së mbrojtur" për procesorin [[Intel 80386|Intel 386]]; u shitën mbi 100,000 kopje brenda dy javësh.<ref name="MS-WinHistory">[http://www.microsoft.com/windows/WinHistoryDesktop.mspx ]</ref> Në atë kohë Windows sillte më shumët të ardhura për Microsoftin se OS/2, kështu që kompania vendosi të lëvizte më shumë resurse nga OS/2 tek Windows.<ref name="OS/2 history">David Both [http://www.os2bbs.com/os2news/OS2History.html]</ref> Në vitet pasuese, popullariteti i OS/2 zbriti, dhe Windows shpejt u bë platforma e preferuar për [[PC]].