Dallime mes rishikimeve të "Delfini"

35 bytes removed ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
{{bashkoji|Delfinet|[[Delfini]]}}
 
'''Delfini''' është gjitar ujor i konsideruar si kafsha e tretë më e mençur në botë. Delfini ushqehet kryesish me peshq, është mjaft paqësor dhe krijon miqësi me njerëzit.delfini është gjitar deti me trup deri ne 3.7 metra, me ngjyrë hiri ne kurriz dhe me bark te bardhe, me lekure te lemuar, me turi te zjatur.Delfini jeton mbi 100 vjeç.Kjo kafshe pelqen detet e ngrohta të klimes mesdhetare.
Ato jetojn ne thellesi prej 2 deri 9 metra.Ekzistojne 34 lloje delfinesh.