Dallime mes rishikimeve të "Delfini"

58 bytes added ,  11 vjet më parë
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
 
== Delfinët hibride ==
Ne [[1933]] tre delfinedelfinë te cuditshemçuditshëm (plazhi) ne bregun e IrlandesIrlandës u duken te jene si hibride midis Risso’s dhe delfinit te zakonshemzakonshëm. Ky proces u perseritpërsërit edhe me vone duke prodhuar njenjë hibrid kalf. Midis delfinit te zakonshemzakonshëm dhe atij me dhembe u formua njenjë offspring. Delfini Ii zakonshemzakonshëm jeton ne bregun e kalifroniseKalifornisë.te tjere delfineTe tjerë delfinë hibride jetojnejetojnë rrotull botes sicsiç eshteështë bottlenose atlantic spotted. Me e njohur eshteështë balena vrasesevrasëse (wophin), e cila eshteështë njenjë hibrid qe nuk lind. Dy lloje balenash vrasesevrasëse jetojnejetojnë ne Havai. Balena e pare ka lindur ne [[1985]] nga njenjë balene vrasesevrasëse mashkull dhe nga njenjë balene e zakonshme femerfemër.
 
== Sjellja ==
Delfinet jane cilesuar sin je nga kafshet me inteligjente te botes,por eshte e veshtire te percaktohet se deri ku arrin inteligjenca e tyre.Duke u krahasuar me specie me te njejten inteligjence eshte e komplikuar per ten dare nivelet nga diferenca e aparateve te ndjeshmerise ,menyres se pergjigjes dhe natyres se njohjes.Jane bere disa eksperimente me kete kafshe te ukit por disa teste jane t elimituara.Duke u krahasuar me specje te tjera sjellja e delfinit eshte studiuar ne menyre te vecante,ne te dyja anet si ne grup dhe ne vecanti.Delfinet jetojne ne grup dhe ne menyre individuale.Ne vende ku ka ushqim me bollek mund te krijohen grupe qe mund te kapercejne 1000 delfine.Komunikimi individual perdor vershellima dhe tinguj te tjere.Ata leshojne tinguj ultrasonike per te treguar vendndodhjen e tyre.Nuk kane kryetar per ti udhehequr.Ndryshimet jane te zakonshme megjithate ata mund te kene nje lidhje te forte midis tyre.Delfinet mund te ndihmojne nje te demtuar ,nje te plagosur,apo te semure duke iu dhene nje fryme te lehte per ti nxjerre ne siperfaqe.Altruizmi duket sikur eshte pa limit ne specien e tyre.Ne Zelanden e Re eshte pare nje delfin Moko ,I cili ka drejtuar ose ndihmuar nje femer bashke me te voglin e saj jashte zonave me rrezik,ku ata kishin ngelur disa here.Gjithashtu delfinet jane pare te mbrojne notaret nga peshkaqenet duke notuar rrotull tyre ose duke I sulmuar ata dhe detyruar te ikin.Madje delfinet kane treguar kulture,qe mendohet te jete e njejte me ate te njerezve.Ne maj te 2005 ne Australi u zbulua nje delfin I cili iu mesonte t evegjelve sit e perdornin objekte t endryshme.Ata mbulonin truoin me sfungjere kur kalonin ne vende me shkembinj ne menyre qe te mos goditeshin.Dituria tek delfinet kalon nga mamaja tek vajza .Vetem nje lloj eshte qe dituria kalon nga te dy prinderit,tek vajza dhe tek djali.NJe sjellje tjeter e delfineve eshte zbuluar tek delfinet e lumit Brazil,ku disa meshkuj perdorin dru ose dege si pjese te shfaqeve seksuale.
Delfinet mund te hyjne edhe ne perleshje me njeri-tjetrin.Sa me I madh te jete nje delfin mashkull aq me shume e ka trupin te mbuluar nga shenja kafshimi.Arsyet per te cilat delfinet hyjne ne perleshje me njeri-tjetrin jane te njejta me te njerezve: