Rrethi i Tiranës: Dallime mes rishikimesh

No change in size ,  12 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
No edit summary
Rreshti 1:
[[Skeda:Kreis-Tirana.png|left|130px|Rrethi i Tiranës]]
'''Rrethi i Tiranës''' është një nga 36-të rrethet e [[Shqipëria|Shqipërisë]] dhe gjendetgjindet në [[Qarku i Tiranës|Qarkun e Tiranës]]. Ky rreth ka një popullsi prej 521,000 banorë (sipas regjistrimit të vitit 2005) dhe ka një sipërfaqje prej 1.238 km². Rrethi u emërua sipas kryeqendrës e Tiranës.
 
== Ndarja administrative ==