Ndryshimi mes inspektimeve të "El-Biruniu"

1.295 bytes added ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
== Jeta e tij ==
 
'''Ebu Rejhan Muhamed ibn Ah-med el Biruni''', dijetar persian i shekullit XI, u lind më [[15 shtator]] [[973]] në Havarizm, që atëherë ishte pjesë e Dinastisë Abasite në Uzbekistanin e sotëm. Studioi matematikën dhe astronominë nën mbikëqyrjen e dijetarit Ebu Nasr Mensur, i cili ishte koleg i filozofit Ibn Sina dhe i historianit Ibn Miskevejh, që punonin së bashku në Universitetin dhe
qendrën shkencore që kishte themeluar princi Ebu el Abbas Memun Havaraz-mshah. Ai po ashtu udhëtoi në Azinë Jugore, në Afganistanin e sotëm, pastaj shkoi edhe në Indi më 1030, ku mësoi gjuhët hinduse dhe studioi religjionin dhe filozofinë e këtij populli. Atje shkroi librin e tij Terkih el-Hind (Kronikat e Indisë)<ref>http://dituriaislame.net/</ref>.
 
 
== Kontribute të tjera ==
 
 
== Referencat ==
{{ref}}
 
[[Kategoria:Dijetarë myslimanë]]
 
[[ar:أبو الريحان البيروني]]
[[Kategoria:Dijetarë myslimanë]]
[[az:Əl-Biruni]]
[[bn:আবু রায়হান আল বিরুনি]]
[[be:Аль-Біруні]]
[[bs:El-Biruni]]
[[ca:Al-Biruní]]
[[cs:Aliboron]]
[[de:Al-Biruni]]
[[en:Abū Rayḥān al-Bīrūnī]]
[[es:Al-Biruni]]
[[eo:Al-Biruni]]
[[fa:ابوریحان بیرونی]]
[[fr:Al-Biruni]]
[[gl:Al Biruni]]
[[hi:अल बेरुनी]]
[[id:Al-Biruni]]
[[os:Ал-Бируни]]
[[it:Al-Biruni]]
[[ka:ალ-ბირუნი]]
[[ku:Bîrûnî]]
[[la:Albirunius]]
[[ml:അൽ-ബയ്റൂനി]]
[[mr:अल बिरूनी]]
[[arz:البيرونى]]
[[ms:Abu Raihan Al-Biruni]]
[[nl:Al-Biruni]]
[[ja:アブー・ライハーン・アル・ビールーニー]]
[[no:Abu Rayhan Biruni]]
[[uz:Abu Rayhon Beruniy]]
[[pnb:البیرونی]]
[[ps:ابوريحان بيروني]]
[[pl:Biruni]]
[[pt:Al-Biruni]]
[[ro:Al Biruni]]
[[ru:Аль-Бируни]]
[[sl:Al-Biruni]]
[[sr:Ал-Бируни]]
[[su:Abu Raihan al-Biruni]]
[[fi:Al-Biruni]]
[[sv:Biruni]]
[[tt:Әл-Бируни]]
[[te:అల్ బెరూని]]
[[tg:Абурайҳон Муҳаммад ибни Аҳмади Хоразмӣ]]
[[tr:El-Birûni]]
[[tk:Ebu Reýhan Biruny]]
[[uk:Аль-Біруні]]
[[ur:ابو ریحان البیرونی]]
[[zh:比魯尼]]