Ndryshimi mes inspektimeve të "Kryezoti i unazave"

ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: zh-yue:魔戒)
'''Kryezoti i Unazave''' ''([[Gjuha angleze|origj.]] '''The Lord of the Rings''')'' është një roman i përbërë nga tre vëllime ([[Besëlidhja e Unazës]], [[Dy Kullat]] dhe [[Kthimi i Mbretit]]) i shkruar nga [[J. R. R. Tolkien]] në [[1954]] dhe [[1955]].
 
Gjithqka filloi me krijimin me unazave te bukura...tri iu ishin dhene kukudheveelfëve-mbretër...shtate iu ishin dhene xhuxheve..kurse nente iu ishin dhene njerezve. Permes ketyre unazave ishte caktuar qe te gjithe te udheheqnin secili nga nje gare mbreterore...Mirpo te gjitha ato ishin te mashtruara ngase mbreti i erret Sauron ne fshehtesi fergoi nje unaz me te fuqishmen ne menyre qe ti udheheq te gjitha te tjerat..nje unaze qe ti rregulloj te gjitha te tjerat. Filluan vendet e lira temes-tokes te shkaterroheshin..por ishin disa qe rezistonin, aleanca e fundit u mblodh se bashku me kukudhet si dhe njerezit marshuan drejt Mordor-it dhe ushterise se saj te perbere nga orks krijesa te egra te mbretit te erret...filloi lufta dhe fitorja ishte afer..por fuqia e unazes nuk ishte e shkaterruar mbreti Sauron doli ne shesh dhe filloi luftim e hatashem duke mbytur pameshirshem...mirepo ndoshi ne ate moment kur te gjitha shpresat ishin shuar.Elendil mbreti i popullit Gondor dola para Sauron por ky i fundit me nje goditje e mbyt ate...dhe me pas ai Isildur djali i mbretit morri shpatet e babait te tij dhe derisa Sauron u perpoq ta kapte ate ne fyt me doren ne te cilen kishte unazen Isildur me shpaten e thyer te babait te tij preu gishtat e Sauron ne te ku ishte e vendosur unaza... dhe ajo me pas ne nje menyre te hatashme ra ne toke duke shkaterruar te gjithe armiqet e popujve te mes-tokes.
Unaza erdhi tek Isildur ku kishte shancin e tij te vetem qe ta shkaterroj fatkeqesin pergjithmon ne zjarret e Maleve te fatkeqesise...por zemrat e njerezve lehte blihen. Dhe Isildur si i tille mbjati unazen e cila kishte te vetmin qellim qe te arrinte tek zoteruesi i vetem i saj dhe si e tille ajo ia solli vdekjen Isildur-it. Uaza ra ne nje lum me pas duke u harruar keshtu per 2500 vite vetem ateher kur erdhi shanci qe ta pervetesoj nje mbajtes te ri.
Unaza erdhi tek krijesa Gollum i cili e mbajti ate thelle diku ne malet e mjegulluara, dhe unaza ia kishte bere Gollum-it nje jete jonormale...per 500 vite ia kishte helmuar mendjen e tij...por me pas diqka ndoshi dhe unaza nuk vazhdoi me ajo e braktisi Gollum-in i cili e humb unazen diku ne shpellen e vet. Dhe unaza me pas erdhi tek krijesa me e pa dashur e imagjinuar..nje Hobit..Bilbo Baggins nga Shaira..
Anonymous user