Ndryshimi mes inspektimeve të "Budapesti"

1.155 bytes added ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
{{QyteteQytet
|qytetiQyteti = Budapest = Budapesti
|Lloji i vëndbanimit = Qytet
|flamuri = Flag of Budapest.png
|emblemaNofka = Coat of arms of= Budapest.png
|vendndodhjaMoto = BudapestMap23.gif =
|flamuri FIGURA-FLAMUR = Flag of Budapest.png
|sheshi = Budapest, Hungary, View from Gellert Hill Towards North, Panorama, February 2006.jpg
|FIGURA-FLAMUR-STRUKTURË = PO
|popullsia = 1,712,210 ([[2009]])
|dëndësia ARTIKUJ-FLAMUR = Flamuri 3260 i Budapestit
|sipërfaqja FIGURA-EMBLEMA = Coat of arms of 525,16Budapest.png
|FIGURA-EMBLEMA-GJERËSIA = 90px
|cilishtet = Hungari
|cilirretheARTIKUJ-EMBLEMA = Emblema = e [[Pest]]Budapestit
|Pamje =BudapestMontage.jpg
|adresaekuvendit =
|numriipostes Përshkrimi i pamjes =
<!--Administrimi territorial-->
|prefiksi =
|Shteti = {{flagicon|Hungary}} [[Hungaria]]
|faqezyrtareekuvendit = [http://www.budapest.hu/ budapest.hu]
|Konteja = Budapest, Kryeqyteti
|kryetarimomental = Gábor Demszky
|partiaudheheqeseQarku = [[SZDSZ]] =
|shënimKomuna = =
|Komuniteti Autonom =
|cilishtetProvinca = Hungari =
|prefiksiDistrikti =
|Kantoni =
|Departamenti =
<!--Sipërfaqja dhe Demografia -->
|Sipërfaqja = 525.16
|Sipërfaqja Tokë =
|Sipërfaqja Ujë =
|Popullsia = 1,721,556
|Dendësia = 3,241.5
|Zona urbane = 2,524,697
|Zona metropolitane = 3,271,110
<!-- Të dhëna-->
|Lartësia =
|Vendasit =
|Themelimi = [[17 nëntor]] [[1873]], u bashkuan Buda,</br> Pesti dhe Óbuda
|popullsiaZona Kohore = 1,712,210= [[CET]] ([[2009UTC+1]])
|Ora Verore =
|Kodi Postal =
|Prefiksi =
|Targa e automjeteve =
|Aeroporti =
|Kryetari i Bashkisë = István Tarlós
|Asambleja rajonale =
|Partia udhëheqëse = (Fidesz-KDNP)
|WebFaqja = [http://english.budapest.hu/ budapest.hu] [http://budapest.com/ budapest.com]
|Harta =
<!--Harta-->
|përshkrimi_harta =
|harta_gjerësi = 300
|harta =
|gjerësi = 47.471944
|gjatësi = 19.050278
}}
 
'''Budapesti''' është kryeqyteti i [[Hungaria|Hungarisë]]. Si qyteti më i madh i Hungarisë, ai shërben si qendra kryesore politike, kulturore, tregëtare, industriale dhe e transportit. Në 2009, Budapesti kishte 1.712.210 banorë, një rënie nga kulmi që u arrit në mesin i viteve 1980 prej 2.1 milion. Si zonë metropolitane Budapesti ka 3.271.110 banorë. Qyteti mbulon një sipërfaqe prej 525 kilometra katrorë brenda kufijve të tij. Budapesti u bë një qytet i vetëm që përfshin të dy brigjet e lumit Danub pas bashkimit më [[17 nëntor]] [[1873]] të qyteteve Buda dhe Obuda të bregut të djathtë (perëndimor)të lumit [[Danub]], me qytetin Pest që ndodhet në bregun e majtë (lindor) të lumit.