Ndryshimi mes inspektimeve të "Mbreti Luan"

18 bytes added ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (r2.7.1) (roboti shtoj: ta:தி லயன் கிங்)
'''The Lion King''' ([[Shqip]]: '''Mbreti i luanëve''') është një [[film]] i [[animuar]] [[ShBA|amerikan]] i vitit {{F|1994}} nga regjisori [[Roger Allers]] dhe [[Rob Minkoff]], shkruajtur nga [[Irene Mecchi]] dhe [[Jonathan Roberts]]. Filmi u shpërndarë nga [[Filmstudio|studio]] [[The Walt Disney Company|Disney]] dhe shfaqur për herë të parë në [[ShBA]] me [[24 qershor]] [[1994]]. Ka fituar 2 çmime [[Oskar]], si dhe 22 çmime te tjera dhe 22 nominime.
 
== Dublimi ==