Ndryshimi mes inspektimeve të "Dhelpra dhe Qeni"

ska përmbledhje të redaktimeve
{{për përmirësim}}
'''The Fox and the Hound''' ([[Shqip]]: '''Dhelpra dhe zagari''') është një [[film]] i [[animuar]] [[ShBA|amerikan]] i vitit {{F|1981}} nga regjisori [[Ted Burton]] dhe [[Richard Rich]]. Filmi u shpërndarë nga [[Filmstudio|studio]] [[The Walt Disney Company|Disney]] dhe shfaqur për herë të parë në [[ShBA]] me [[10 korrik]] [[1981]]. Filmi është bazuar në romanin i të njëjtin emër nga Daniel P. Mannix. Gjithashtu animator [[Tim Burton]] bënë e projektimit për Vixey.
 
== Histori ==
Është rreth një dhelpër quajtur Tod dhe një zagar me emrin Copper. Ata ishin "më të mira e miqve" si ri por si erdhi koha ata realizuar qen e vërtetë e rëndomtë : për të ndjekur e dhelpra. Copper do tani hak Tod sepse ai dukej sikur kishin vrarë Tod e vjetër qen shefi. Tod është dhënë për një lojë dhe mblidhet një rezervë e bukur rinj gjuhustër quajtur Vixey (ju mund të shihni se ku e ka ardhur nga emri). Tod dhe më Copper vonë janë të detyruar të luftojnë njëri-tjetrin por një ariu vjen dhe sulmeve Copper. Tod ka për të ruajtur mikun e tij më të mirë. Copper në këtë është i tronditur dhe e sheh ai ishte e gabuar rreth Tod por gjuetar Amos Slade ende do t'i vrasin të dhelpra. Copper shkon përpara për të ruajtur atë dhe Veja Tweed leshi me cirka i cili ishte pronari i Tod pas ai u jetimë fashë Amos Slade. Copper Buzëqeshja dhe mban mend se çfarë tha ai për të Tod kur mishit : "Copper, jeni shumë e mia shoku më i mirë. Dhe ju jeni shumë i minave, Tod. Dhe ne do të jetë gjithnjë miq, përgjithmonë, nuk do të jemi ? Po, përgjithmonë."
 
== Dublimi ==