Dallime mes rishikimeve të "Søren Jessen-Petersen"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
vNo edit summary
{{UNMIK}}
'''Søren Jessen-Petersen''' i lindur në vitin 1945 në Nørresundby, [[Danimarka|Danimarkë]] është një diplomat danez që ka shërbyer në Kosovë nga qershori 2004 deri në qershor 2006 si [[PSSP|kryeadministrator i Kosovës]], emëruar nga sekretari gjeneral i Kombeve të Bashkuara(OKB), [[Kofi Annan]]. Edhe pse është jurist, ai për një kohë edhe është marrë me punë gazetareske. Ka një provojë të gjatë si diplomat në arenën ndërkombëtare. Ka punuar në Bosnje dhe Maqedoni për [[OKB]] dhe [[BE]], .