Dallime mes rishikimeve të "Søren Jessen-Petersen"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
[[Figura:Peterseni.jpg|left|200px|]]
{{UNMIK}}
'''Søren Jessen-Petersen''' i lindur në vitin 1945 në Nørresundby, [[Danimarka|Danimarkë]] është një diplomat danez që ka shërbyer në Kosovë nga qershori 2004 deri në qershor 2006 si [[PSSP|kryeadministrator i Kosovës]], emëruar nga sekretari gjeneral i Kombeve të Bashkuara(OKB), [[Kofi Annan]]. Edhe pse është jurist, ai për një kohë edhe është marrë me punë gazetareske. Ka një provojë të gjatë si diplomat në arenën ndërkombëtare. Ka punuar në Bosnje dhe Maqedoni për [[OKB]] dhe [[BE]], .
 
[[PSSP|kryeadministrator i Kosovës]], emëruar nga sekretari gjeneral i Kombeve të Bashkuara(OKB), [[Kofi Annan]]. Edhe pse është jurist, ai për një kohë edhe është marrë me punë gazetareske. Ka një provojë të gjatë si diplomat në arenën ndërkombëtare. Ka punuar në Bosnje dhe Maqedoni për [[OKB]] dhe [[BE]], .
 
Jessen-Petersen erdhi në Kosovë pas kryeadministratorit finlandez, [[Harri Holkeri]], që dha dorëheqje për shkak të gjendjes shëndetësore por edhe trazirave të 17 dhe 18 marsit 2004.
Nga kosovarët, posaqërisht nga shqiptarët, konsiderohet si kryeadministratori më i sukseshëm që Kosova ka pasur.
{{Kryeadministratorët e Kosovës}}
==Lidhje të jashtme==
 
* [http://www.unmikonline.org/srsg/srsg.htm Biografia] në flaqen e UNMIK-ut
[[Category:Kryeadministratorë|{{PAGENAME}}]]
[[da:Søren Jessen-Petersen]]