Dallime mes rishikimeve të "Harri Holkeri"

286 bytes added ,  16 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
vNo edit summary
vNo edit summary
[[Figura:Holkeri2.jpg|left]]
{{UNMIK}}
Harri Holkeri i lindur në vitin 1937 në Oripää, [[Finlanda|Finlandë]] është një politikan finlandez që ka pasur postet: Kryeministër i Finlandës 1987-1991 dhe [[PSSP|kryeadministrator i Kosovës]](PSSP), emëruar nga sekretari gjeneral i [[OKB|OKB-së]] Kofi Annan, periudha: 2003- maj 2004.
Dha dorëheqje si kryeadministrator i Kosovës në maj 2004. Këtë ai e arsyetoi me gjendjen e tij shëndetësore, edhe pse besohet që kritikat që UNMIK-u mori pas trazirave të marsit 2004 ishin shkaku kryesor i dorëheqjes së tij.
{{Kryeadministratorët e Kosovës}}
==Lidhje të jashtme==
 
* [http://www.unmikonline.org/srsg/formersrsg4.htm Biografia tabelare] në faqe të UNMIK-ut
[[Category:Kryeadministratorë|{{PAGENAME}}]]
 
[[de:Harri Hermani Holkeri]]
[[en:Harri Holkeri]]
[[nl:Harri Holkeri]]
[[fi:Harri Holkeri]]
<!--[[sq:Harri Holkeri]]-->
[[sv:Harri Holkeri]]