Dallime mes rishikimeve të "Krahasimi"

384 bytes removed ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
Krahasimi është figure stilistike qe ben pjes ne figurat e kuptimit dhe sherben per te krahasuar frymor,sende apo dukuri natyrore ne mes vete si p.sh syri i saj si kokrra e qershise,faqet e kuqe si moll , zerin e embel si bilbil.Kemi 2 lloje te krahasimeve 1. KRAHASIM I THJESHT - kur krahasohet 1 fjal me 1 fjal tjeter dhe 2.KRAHASIM I ZGJATUR - Qe perbehet nga shum fjal te cilat krahasohet me fjal tjera.Krahasimi i zgjatur ndryshe quhet SIMILITUDE.'''''Similitude''''' vjen nga latinishtja similitude = ngjashmeri.Kur te dy krahet e krahasimit nuk jane dy fjale,por dy fjali,atehere krahasimi quhet ''similitude'' ose krahasim i zgjatur.
{{Për përmirësim}}
{{joref|Te dhenat jane marre nga nje burim dhe ai burim nuk eshte cekur.}}
'''''Krahasimi''''' eshte venia balle per balle e dy dukurive,dy sendeve a dy frymoreve te ngjashem nga ana e jashtme,perte ndricuar me mire njerin prej tyre,per a bere me te gjalle e me te pasur mendimin. Krahasimi eshte perqasje ose perafrim midis dy imazheve qe arrihet duke bashkuar fjalet perkatese me ndihmen e lidhezave.Eshte nje nga figurat me te thjeshta,sepse mjafton te vihen perballe fjalet qe shenojne dukuri,sende a frymore qe kane ngjashmeri dhe te lidhen me lidhezat : si,ashtu si,porsi etj. per ta patur krahasimin. Ne kete figure stilistike vihen perballe vecorite e dyta,ato qe bien ne sy dhe sherbejne per te vene ne pah ane te ngjashme,per ta ndricuar me mire njeren prej tyre,per ta shprehur me me shume gjalleri e pasuri mendimin.
 
Nga : Ndriqim Jonuzaj ( OfficaL.Pz)
'''''Similitude''''' vjen nga latinishtja similitude = ngjashmeri.Kur te dy krahet e krahasimit nuk jane dy fjale,por dy fjali,atehere krahasimi quhet ''similitude'' ose krahasim i zgjatur.
 
[[Kategori:Letërsi]]
Anonymous user