Dallime mes rishikimeve të "Gisele Bündchen"

1.207 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
Në [[1993]], Bündchen u bashkua me një kurs modelimit me motrat e saj Patrícia dhe Gabriela në këmbënguljen e nënës së saj. Vitin e ardhshëm, Bündchen shkoi në São Paulo në një ekskursion shkollor për t'i dhënë atyre një mundësi për të ecur në një qytet të madh. Në një qendër tregtare, ndërsa po hanin në McDonald's me miqtë e saj, Bündchen u zbulua nga një agjenci e modelimit. Ajo u zgjodh më pas për një konkurs kombëtar, Elite Look i Vitit, në të cilën ajo u rendit e dyta - Claudia Menezes, nga Bahia, zuri vendin e parë. Bündchen zuri vendin e tretë në konkursin e botës, të mbajtur në Ibiza, Spanjë. Në vitin 1996, Bündchen lëvizi në New York City për të filluar karrierën e modelimit të saj, debitues në Fashion Week.
 
Ajo fitoi Modeli VH1/Vogue e Vitit të 1999, dhe një mbuluar janar [[2000]] i dha nderin e saj të rralla të tre Vogue rresht mbulon.[12] Në vitin [[2000]], ajo u bë modeli i katërt të paraqitet në kopertinën e revistës Rolling muzikë gur, kur ajo u quajt "vajza më e bukur në botë."[13] Bündchen ka qenë në kapakët e shumë revistave të modës të lartë duke përfshirë W, "Harper's Bazaar, ELLE, Allure, botimet e ndërkombëtare e Vogue, si edhe stilin dhe Publikimet e jetesës si iD, Face, Arena, qytetare K, dhunti, GQ, zoti, dhe Marie Claire. [11] Ajo ka qenë i paraqitur të dy në Kalendari Pirelli 2001 dhe 2006 [11] dhe në publikimet e tregut të gjerë të tillë si Time , Vanity Fair, Forbes, Newsweek dhe Veja, më shumë se 500 revistë mbulon të gjithë botën. [14]
 
Bündchen vazhdimisht punon me fotografët vlerësua si Mario Testino, Steven Meisel, Nick Knight, Mert dhe Marcus, Rankin, Annie Leibovitz, Karl Lagerfeld, Peter Lindbergh, David LaChapelle, Mario Sorrenti, Nino Munoz, dhe Patrick Demarchelier, dhe me drejtorët e njohur si Jean Baptiste Mondino dhe Bruno Aveillan.
 
== Përkrahjet dhe fitimet ==
Që debutimin e saj, Bündchen ka qenë përballë një shumëllojshmëri e fushatave të reklamave duke përfshirë disa sezonet e Christian Dior, Balenciaga, Mervyn së, Dolce & Gabbana, Missoni, Versace, Givenchy, BVLGARI, Lanvin, Guerlain, Valentino, Ralph Lauren, Earl Jean, Zara, Chloe, Michael Kors, Louis Vuitton dhe Victoria's Secret. Ajo është shfaqur në reklama për locion Nivea dhe është fytyra e disa markave Brazilian përfshirë Vivo, Multiplan (Blerje kompleksesh), Colcci, Credicard (Citibank) dhe Volkswagen do Brasil. Pas C & A Brazil pajtuar Bündchen si një spokesmodel dhe filloi transmetimin e reklama televizive, shitjet u rritën me 30 %.
Në Rio Moda Inverno 2006In2006. Më maj [[2006]], Bündchen nënshkroi një marrëveshje shumë-milionë dollarësh, këtë herë me gjigandin amerikan Apple Inc. Ajo luajti në një fushatë për të nxitur reklamat e re Macintosh përmes reklama Get a Mac. Gjithashtu në vitin 2006, Bündchen u bë fytyrë e re e Zvicrës Ebel orëndreqës luksoze.
 
Ajo ka linjë të saj sandale me kompaninë këpucë Grendene quajtur Ipanema Gisele Bündchen. Forbes e vë atë në listën e 53 të tyre të famshëm më të fuqishme të vitit 2007, për shkak të suksesit ndërkombëtar të linjës së saj këpucëve, duke e bërë Ipanema markë më të shitur Brazilian flip-bie në botë, duke tejkaluar Havaianas legjendar. Custom Ipanema flip -flops të shesë për sa më shumë që është 230 $ një palë. Ajo është gjithashtu pronar i një hoteli në jug të Brazilit, Ekzekutiv Palladium.
 
Një ekonomist amerikan i quajtur Fred Fuld zhvilluar një indeks të aksioneve për të matur e përmirësimit të performancës fitim të kompanive të përfaqësuara nga Bündchen krahasuar me Dow Jones Industrial Average. Sipas Fuld, Gisele Bündchen Stock Index ishte deri 15 % nga maji deri në korrik [[2007]], në thelb tejkaluar Dow Jones Industrial Average që u rrit vetëm 8,2 %.
 
[[Kategoria:Lindje 1980]]
[[Kategoria:Moda]]
 
[[be:Жызэль Бюндхэн]]
[[be-x-old:Жызэль Бюндхэн]]
[[bg:Жизел Бюндхен]]
[[bn:জিযেলি বিন্ডচিন]]
[[ca:Gisele Bündchen]]
[[da:Gisele Bündchen]]
[[de:Gisele Bündchen]]
[[en:Gisele Bündchen]]
[[es:Gisele Bündchen]]
[[et:Gisele Bündchen]]
[[eu:Gisele Bündchen]]
[[fa:ژیزل بوندشن]]
[[fi:Gisele Bündchen]]
[[fr:Gisele Bündchen]]
[[gan:績紹·本詹]]
[[gl:Gisele Bündchen]]
[[he:ג'יזל בונדשן]]
[[hr:Gisele Bundchen]]
[[hsb:Gisele Bündchen]]
[[hu:Gisele Bündchen]]
[[hy:Ջիզել Բունդշեն]]
[[id:Gisele Bündchen]]
[[is:Gisele Bündchen]]
[[it:Gisele Bündchen]]
[[ja:ジゼル・ブンチェン]]
[[ka:ჟიზელ ბუნდჰენი]]
[[ko:지젤 번천]]
[[ksh:Gisele Bündchen]]
[[la:Gisela Bündchen]]
[[lt:Gisele Bündchen]]
[[lv:Žizele Bindhena]]
[[nl:Gisele Bündchen]]
[[no:Gisele Bündchen]]
[[pl:Gisele Bündchen]]
[[pt:Gisele Bündchen]]
[[ro:Gisele Bündchen]]
[[ru:Бюндхен, Жизель]]
[[simple:Gisele Bündchen]]
[[sr:Жизел Биндшен]]
[[sv:Gisele Bündchen]]
[[th:จิเซล บุนเชน]]
[[tr:Gisele Bündchen]]
[[zh:吉賽兒·邦臣]]