Dallime mes rishikimeve të "Hajrudin Hari Vareshanoviq"

ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
No edit summary
'''Hajrudin Vareshanoviq''', i njohur si Hari Vareshanoviq është një artist boshnjak me prejardhje shqiptare. Lindi më [[16. janar]] [[1961]] në [[Sarajëvë]]. Është njëri nga kantautorët më të njohur boshnjak dhe themelues i njërit ndër grupet më të popullarizuara boshnjake Hari Mata Hari.
 
KarijerënKarrierën në estradë e ka filluar kah fundi i viteteveviteve të 70-tanë grupëngrupin muzikore sarajevase Ambasadori, që maë vonë të vazhdoj në grupën”Zov’’grupin ”Zov’’. Me këtë grupëgrupe muzikore arriti sukses të madh me këngën “gollubica”“Gollubica” në të cilën bashkon elementet e muzikës rok dhe pop me elemente të folklorit tradicional boshnjak.
 
Kah mesi i viteve të 80-ta grupa e tij e re muzikore Hari Mata Hari fillon ngritjen në tplistat e shtetit të atëhershëm.
 
Hari Vareshanovic bashk me grupën e tij muzikore “Hari Mata Hari” katër herë konkuroikonkurroi në zgjedhjet nacionale për Këngën e Eurovizionit. Për herë të parë u paraqit në konkurencënkonkurencen jugosllave në vitin 1986. në [[Prishtinë]], ku uarritiarriti në vendin e pestë. Suksesin më të madh e arriti në vitin 2006 në Athinë me këngën “Lejla”ku“Lejla” ku arriti në vendin e tretë.
 
Hajrudin Hari Vareshanovic jeton në Sarajevë.
 
[[CategoryKategoria:Biografi]]
[[ CategoryKategoria: Lindje 1961]]
 
[[bs:Hajrudin Varešanović]]
[[de:Hajrudin Varešanović]]
[[en:Hari Varešanović]]
[[es:Hari Varešanović]]
[[hr:Hajrudin Varešanović]]
[[it:Hari Varešanović]]
[[nl:Hari Varešanović]]
[[pl:Hajrudin Varešanović]]
[[ro:Hari Mata Hari]]
[[sv:Hajrudin Varešanovic]]