Dallime mes rishikimeve të "Hajrudin Hari Vareshanoviq"

ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
No edit summary
'''Hajrudin Vareshanoviq''', i njohur si Hari Vareshanoviq është një artist boshnjak me prejardhje shqiptare. Lindi më [[16 janar]] [[1961]] në [[Sarajeva|Sarajëvë]]. Është njëri nga kantautorët më të njohur boshnjak dhe themelues i njërit ndër grupet më të popullarizuara boshnjake Hari Mata Hari.
 
Karrierën në estradë e ka filluar kah fundi i viteve të 70-tanë grupin muzikore sarajevase Ambasadori, që më vonë të vazhdoj në grupin ”Zov’’. Me këtë grupe muzikore arriti sukses të madh me këngën “Gollubica” në të cilën bashkon elementet e muzikës rok dhe pop me elemente të folklorit tradicional boshnjak.
Hari Vareshanovic bashk me grupën e tij muzikore “Hari Mata Hari” katër herë konkurroi në zgjedhjet nacionale për Këngën e Eurovizionit. Për herë të parë u paraqit në konkurencen jugosllave në vitin 1986 në [[Prishtinë]], ku arriti në vendin e pestë. Suksesin më të madh e arriti në vitin 2006 në Athinë me këngën “Lejla” ku arriti në vendin e tretë.
 
Hajrudin Hari Vareshanovic jeton në [[Sarajeva|Sarajevë]].
 
[[Kategoria:Biografi]]