Dallime mes rishikimeve të "Quo Vadis? (roman)"

ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: bg:Quo vadis (роман))
No edit summary
'''''Quo Vadis?''''', është një roman historik nga [[Henryk Sienkiewicz]], botuar {{L|1895}} në [[Poloni]] ([[Çmimi Nobel për Letërsi|Çmim Nobel për Letërsi]]-[[1905]]).
 
Duke u inspiruar nga [[Quo vadis?|legjenda e '''''Quo vadis-it'']]'''', ai shtjellon në një formë [[alegorizmi|alegorike]] stigmatizimin e tiranisë dhe korrupsionit të një elite të privilegjuar njerëzish në kohën e [[Neroni|Neronit]]. U shkrua në formë alegorike nga [[autori]] në mërgim pikërisht në një kohë kur [[atdheu]] i tij, [[Polonia]] vuante në zgjedhën e tre dinastive më autokratike të [[Evropa|Evropës]] së [[Shekulli|shekullit XIX]]: ''[[Hohenzollern]]'', ''[[Romanov]]'' e ''[[Habsburg]]''. Hyri shumë shpejt në listën e librave të ndaluar edhe pse po aq shpejt u përkthye në shumë gjuhë të huaja.
 
Në [[gjuha shqipe|gjuhën shqipe]], në një formë të reduktuar në [[Gegërishtja|gegërisht]], ai u përkthye në vitin [[1933]] nga [[At]] [[Vinçens Prenushi]] ''[[OFM]]''.