Dallime mes rishikimeve të "Justin Martiri"

60 bytes added ,  11 vjet më parë
v
roboti shtoj: mk:Јустин Философ; cosmetic changes
v (roboti shtoj: mk:Јустин Философ; cosmetic changes)
[[ImageSkeda:Justin Martyr.jpg|thumb|200px|Shën Justini dëshmor.]]
'''Shën Justini dëshmor''' (edhe ''Justini i Çezaresë'', ''Justin Filozofi'') lindi në vitin [[100]] në [[Nablusi|Flavia Neapolis]] dhe vdiq në [[Roma|Romë]] në vitin [[165]]. Justini ishte [[Filozofia|filozof]], mbrojtës i [[krishterimi]]t dhe [[Dëshmori i krishterimit|dëshmor i krishterimit]]. [[Kisha katolike romake]] e nderon atë si [[Shenjtori|shenjtor]] dhe e ka renditur atë midis [[Etërit e kishës|Etërve të kishës]], ai nderohet poashtu si shenjtor edhe nga [[Kisha ortodokse]]. Shkrimet e tij më të njohura janë “''Apologjia e parë e të krishterëve''” dhe “''Apologjia e dytë e të krishterëve''” që e kanë bërë atë një nga mbrojtësit e parë të mendimit të krishterë. Dita e tij përkujtimore është [[1 qershor]]i.
 
== Jeta ==
==Shkrimet==
== Teologjia ==
==Mësimet==
== Shpjegimet profetike ==
=== Besimtar i patundur i profecive ===
===Përmbushja e profecive===
=== Ardhja e Dytë dhe Danieli 7 ===
===Antikrishti===
=== Një kohë, disa kohë dhe për gjysmën e një kohe ===
== Shiko edhe ==
==Lidhje të jashtme==
* http://www.newadvent.org/cathen/08580c.htm
* http://www.cogwriter.com/justin.htm
=== Përkthimet e shkrimeve të Justin dëshmorit ===
* {{en}} [http://www.ccel.org/fathers/ANF-01/just/justap1index.html Apologjia e Parë]. Libraria eterore e klasikëve të krishterë.
* {{en}} [http://www.ccel.org/fathers/ANF-01/just/justap2index.html Apologjia e Dytë]. Libraria eterore e klasikëve të krishterë.
* {{en}} [http://www.ccel.org/fathers/ANF-01/just/justintrypho.html Dialog me hebreun Trifon]. Libraria eterore e klasikëve të krishterë.
* {{en}} [http://ocafs.oca.org/FeastSaintsViewer.asp?SID=4&ID=1&FSID=101570 Justini filozof dëshmor dhe ata me të në Romë]. Kisha ortodokse në Amerikë.
 
[[CategoryKategoria:Krishter|Justini dëshmor]]
[[CategoryKategoria:Shenjtorë|Justini dëshmor]]
[[CategoryKategoria:Shenjtorë katolikë|Justini dëshmor]]
[[CategoryKategoria:Shenjtorë ortodoksë|Justini dëshmor]]
[[CategoryKategoria:Dëshmorë të krishterimit|Justini dëshmor]]
 
[[az:Yustin]]
[[la:Iustinus Martyr]]
[[lt:Justinas Kankinys]]
[[mk:Јустин Философ]]
[[ml:രക്തസാക്ഷി ജസ്റ്റിൻ]]
[[nl:Justinus de Martelaar]]