Ndryshimi mes inspektimeve të "Puka"

312 bytes added ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (r2.5.2) (roboti shtoj: ro:Pukë)
{{Qytet në Shqipëri
{{ShabllonQytetetesh|
| EMRI = Puka
| EMRIIPASHQUAJTUR = Pukës
|FIGURA = [[Figura:Puka.jpg|110px]]
|SIPERFAQJA FOTO =
|BANORE lat_deg =4800 42
|DENDESIA lat_min =40b/km2 02
|NDP lat_sec =
|PREFIKSI lon_deg =0212 19
|KOORDINATAT lon_min = 54
|LARTESIA lon_sec =
|TARGA SIPERFAQJA =PuxxxxB
|KZK POPULLSIA = 4,800
|ZONAT POPULLSIA_DENDESIA = =40
|ADRESA SHTETI = xxxx xxxxx xxxxx = [[Shqipëria]]
|TEL-FAX RRETHI = [[Rrethi i Pukës]]
|INTERNET KODI_POSTAR = 0212
|KRYETARI PREFIKSI =Rrustem Strugaj
|PARTIA FAQJA_ZYRTARE =Socialsite [ Bashkia e ShqiperisePukës]
| KRYETARI = Rrustem Strugaj
|NDARJA-VENDE =
| PARTIA = PD
|ZGJEDHJE-FUND =
| SKEDA_EMBLEMA = Puka.jpg
|ZGJEDHJE-ARDH =
|VOTA IATA = TIA
| AEROPORTI = [[Aeroporti Nënë Tereza|Nënë Tereza]]
|VENDNDODHJA =Ne veri te Shqiperise
| DISTANCA_NGA_AEROPORTI =
|}}
Qyteti'''Puka''' iështë Pukësnjë qytet në [[Shqipëri]]. Bashkia e Pukësit është qendra administrative e [[Rrethi i Pukës|rrethit të Pukës]].
 
== Gjeografia ==
'''Puka''' është një qytet në [[Shqipëri]].
Puka ka si krahinë gjeoetnologjike shtrihet në pjesën qendrore të Shqipërisë Veriore: për gjatë krahut të majtë të Drinit, që nga Ura e Vezirit e Fusha e Dukagjinit në lindje dhe deri në afërsi të grykëderdhjes së Gomsiqes në perëndim. Nga jugu e ndajnë me Mirditën kreshtat malore: Maja e Runës, Thirra, Maja e Roshit, Bjeshkët e Tërbunit etj.
 
 
 
Qyteti i Pukës është qendra administrative e [[Rrethi i Pukës|rrethit të Pukës]].
 
ka si krahinë gjeoetnologjike shtrihet në pjesën qendrore të Shqipërisë Veriore: për gjatë krahut të majtë të Drinit, që nga Ura e Vezirit e Fusha e Dukagjinit në lindje dhe deri në afërsi të grykëderdhjes së Gomsiqes në perëndim. Nga jugu e ndajnë me Mirditën kreshtat malore: Maja e Runës, Thirra, Maja e Roshit, Bjeshkët e Tërbunit etj.
 
Brendësia sipërfaqësore e Pukës përshkohet nga ujëderdhje të shumta, që burojnë prej vargmalesh, të ndërprerë mes tyre me lugina të thella e qafa të ngushta, me fshatra të vegjël e të shpërndarë, duke formuar, kështu, brenda krahinës tre grupe të mëdha ndarjesh gjeografike: Pukë; Iballë, Mahi (Spas), brenda të cilave dallohen ndarje më të vogla, si: Ana e Drinit, Ana e Udhës, Bregu i Gominës, Ana e Malit (Puka); Brigjet, Fusha e Iballës dhe Rruga e Madhe (Iballja); Bregu i Srriqes, Brigjet e Dukagjinit (Malizi, Spasi).
Prania e kësaj udhe me rëndësi ndërkrahinore e ballkanike u bë burim edhe për vet emrin e Pukës; si vendbanim, si rrethinë dhe si krahinë-publiea (via): Pukë.
 
== Historia ==
Kushtet historike
 
Në Lashtësi Puka përfshihej brenda trevës veriore të fisit ilir pirust, i njohur si shkri¬rës dhe përpunues metalesh. Zhvillimi ekonomik gjatë Antikitetit dhe Mesjetës i dhanë shkas zhvillimit të jetës qytetare me qytetet a qytezat, si: Ad Picaria, Pukae, Shqeli, Delmace, Gralisht, Iballe, Crevenum (Spas), Sarda (Shurdhahu) etj.
 
* [http://www.puka.shqiperia.com Puka] Faqja jo zyrtare e zonës se Pukës
* [http://www.shqiperia.com/galeria/main.php?g2_itemId=256582 Fotografi Shqiptare] Foto nga Puka
 
== Burimet ==
<references/>
 
[[Kategoria:Qytete në Shqipëri]]