Dallime mes rishikimeve të "Halmstad"

319 bytes added ,  11 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (r2.7.1) (roboti shtoj: nn:Halmstad)
vNo edit summary
[[Image:Halmstad in Sweden.png|thumb|right|250px|]]
'''Halmstad''' është një qytet në krahinën [[Halland]] të [[Suedi]]së. Qyteti i ka 55.688 banorë.
 
Halmstad është një, port, universitet, qytet industrial dhe rekreative në grykën e Nissan në provincën e Halland në perëndim të bregdetit suedeze. Halmstad është selia e Komunës Halmstad dhe kryeqyteti i Halland County.Qyteti ka një popullsi prej rreth 55.688, nga një total prej rreth 92.000 komunale.
 
== Pak histori ==