Dallime mes rishikimeve të "Halmstad"

1.803 bytes added ,  11 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
vNo edit summary
vNo edit summary
 
== Pak histori ==
Halmstad, në pjesën e kohës së Mbretërisë së Danimarkës, ka marrë statutin e saj të parë qytetin në 1307, dhe qyteti festoi 700 vjetorin e saj në vitin 2007. Më të vjetër mbetet e që qyteti i parë do të gjenden në "Övraby" në rrjedhën e sipërme në Nissan, mjaft të afërta me ndërtesat regjiment. Mbetet e kishës mund të shihen ende sot në mes të një industri tullë i vdekur dhe një ish-deponi.
 
Në 1320s qyteti u zhvendos në qendër të qytetit të pranishëm ditë. Në këtë kohë ka qenë dy manastire në qytet dhe gjatë shekullit të 15 kisha e Shën Nikollaj ishte ndërtuar. Halland ishte objekt i betejave të shumta, rrethime dhe profesioneve nga trupat suedeze.
 
Gjatë Bashkimi Kalmar - një Bashkimi nordike mes të Suedisë, Norvegjia dhe Danimarka e cila zgjati midis 1400 dhe 1520 - kjo ishte në Halmstad se mbreti Bashkimi do të ishte zgjedhur më në fund.
 
Në fund të shekullit të 16, danez Christian IV Mbreti urdhëroi fortifikimit e Halmstad dhe në fillim të shekullit të 17 ndërtuar një fortesë të hënë në formë me Nissan si pjesë e mbrojtjes.
 
1619 është një datë e rëndësishme në historinë e Halmstad. Në mars të atij viti, mbreti Gustav Adolf i Suedisë II dhe IV të krishterë u takua në kështjellën. Gjatë një periudhe prej një jave ata festuan pagesën në tërësi të shpërblimit për lirim Älvsborg. Gusht të të njëjtit vit pa shkatërrimin e Halmstad nga zjarri.
 
Halland u bë pjesë e Suedisë për një periudhë prej tridhjetë vjet, kur paqja u shpall në Traktati i Brömsebro në 1645 dhe përfundoi sundimin danez. Traktati i Roskilde në 1658 e bëri këtë blerjes të përhershëm. Suedia mundi Danimarkë në Betejën e Fyllebro që u mbajt në 1676 vetëm jashtë Halmstad.
 
== Ekonomia ==