Dallime mes rishikimeve të "Algat blu të gjelbra - Cianophyta"

ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: Jane alga mikroalga natyrale qe rriten pa nderhyrjen e dores se njeriut ne nje liqen te quajtur Klamath nga i cili kane mare edhe emrin. Autorja e librit Gillian Mckeith ka studiuar ne me...)
 
No edit summary
Autorja e librit Gillian Mckeith ka studiuar ne menyre shkencore per 10 vjet duke mbrojtur tezen e doktorit dhe duke botuar me pas edhe nje liber me titull " MRACLE SUPERFOOD " Wild-blue-green Algae.
 
==Profili shkencor i kesaj Alge==
 
Alga Klamath ne gjuhen shkencore quhet " Aphanizomenon flos aqua " ( AFA) ato jane organizma vegjetal qe kane karakteristika te perbashketa jo vetem me Bimet dhe Kafshet por edhe me Bakteriet.
Ajo asimilohet ne masen +90% nga organizmi yne qe do te thote gati 0 ( zero) jeshteqitje.
 
==Te dhenat ushqyese==
 
Permban te gjitha microushqimet dhe substancat ushqimore qe njihen , ne formen me te ekuilibruar biollogjike-disponibile.Ne menyre te vecante jane te pasura ne proteina(60%) qe asimilohen shum shpejt dhe lehte nge organizmi.
Harmonizon funksionet biologjike dhe fisiologjike te organizmit tone Forcon pothuajse te gjith organet , dhe stimulon L'emopoiesi.
 
==Aftesite kuruese==
 
Favorizon koncentrimin, permirson memorjen, forcon sistemin imunitar dhe ngadaleson plakjen .
 
 
==Dosazhi==
 
Dosazhi mund te shkoje nga 2gr -10gr ne dite sipas kushteve fizike dhe nevojave te cdo individi qe percaktohen nga nutricionisti pas nje vizite te shkurter.
 
Luga e kafese permban rreth 1gr prandaj eshte mire qe per 2-3 javet e para te merret vetem nga nje gjysem luge me alga dhe pastaj cdo jave te rritet nga gjysem luge derisa te arrije 10 gr.
[[Kategoria: Kafshë deti]]