Ndryshimi mes inspektimeve të "Lance Armstrong"

4 bytes removed ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
}}
 
'''Lance Armstrong Edward''' (i lindur më 18 shtator, 1971) është një çiklist amerikan profesionist,i njohur mirë për faktin se ka qene fitues i Tour de France në një rekord të shtatë herëve radhazi, pasi i ka mbijetuar kancerit testikular. Ai është gjithashtu themelues dhe kryetar i Fondacionit Lance Armstrong për hulumtim të kancerit dhe mbështetje ndaj personave me kancer. Ai garon për ekipin UCI RadioShack ProTour Team.[[File:Lance_Armstrong_MidiLibre_2002.jpg|thumb|left|Lance Armstrong, ne Tour de France 2007]]
 
 
Në tetor 1996 ai u diagnostikua me kancer testikular, me një tumor që kishte në trurin e tij dhe mushkëri. Trajtimet e tija ndaj kancerit të trurit përfshihen në kirurgji testikulare dhe kimioterapi të gjerë, por prognoza e tij ishte fillimisht e varfër. Ai garoi në Tour nga viti 1999 dhe vazhdoi ta fitojë Tour de Francë nga viti 1999-2005.
 
Ai është personi i vetëm që ka fituar shtatë herë rradhazi, duke thyer rekordin e mëparshëm prej pesë fitoresh, rekord që mbahej nga Miguel Indurain, Bernard Hinault, Eddy Merckx, dhe Jacques Anquetil.[[File:Lance_Armstrong_Tour_2010_team_presentationHincapie and armstrong.jpg|thumb|left|Armstrong, ne Tour de France 20102005]]
 
Në vitin 1999, ai u emërua "Wide ABC Bota e Sportit Atlet i Vitit". Në vitin 2000 ai fitoi çmimin e "Princi i Asturias në Sport". Në vitin 2002, revista Sport Illustrated e quajti "Sportisti i Vitit". Ai u emërua gjithashtu "Associated Press Mashkulli Atlet i Vitit" për vitet 2002-2005. Ai mori çmimin e ESPN-së për "Best Male" atletikë në vitin 2003, 2004, 2005, dhe 2006, dhe fitoi BBC Sport Personaliteti i Vitit Award në vitin 2003. Armstrong doli në pension nga gara më 24 korrik, 2005, në fund të Tour de France 2005, por iu kthye çiklizmit konkurrues në Janar 2009, dhe përfundoi i treti në Tour de France 2009.
 
=== Sukseset ne Tour de France ===
 
 
 
Perpara trajtimit të tij ndaj kancerit, Armstrong kishte fituar dy etapa në Tour de France. Në vitin 1993, ai fitoi etapen e 8 dhe në 1995 ai fitoi etapën e 18 në nder të shokut të skuadrës Fabio Casartelli i cili u rrëzua dhe vdiq në etapën e 15. Armstrong tërhiqet nga gara pa e perfunduar Tourin pasi bëhet i sëmurë, disa muaj para se diagnoza e tij të shpallej.
=== Rikthimi ===
 
Armstrong njoftoi më 9 shtator, 2008 se ai do të kthehet në çiklizëm, me qëllimin e shprehur pë të marrë pjesë në Tour de France 2009."Pas kam folur me fëmijët e mi, familjen time dhe miqtë e mi më të afërt, unë kam vendosur të kthehem në çiklizmin profesionist me qëllimin për të rritur ndërgjegjësimin e barrës ndaj kancerit global ", tha Armstrong në faqen e tij zyrtare livestrong.org.[[File:Lance_Armstrong_Tour_de_Gruene_2008-11-01.jpg|thumb|left|Armstrong ne 11 Nentor 2009,ne kronometrin individual ne Texas]]
 
Njoftimi i dha fund spekullimeve, kur ai do të kthehej me ekipin Astana në turin e Kalifornisë, Paris-Nice, Touri i Gjeorgjisë dhe Dauphiné-Libéré. Astana kishte humbur Tour de France 2008 pasi Alexandre Vinokourov ishte perjashtuar nga Tour 2007 për doping në gjak.
Anonymous user