Ndryshimi mes inspektimeve të "Lance Armstrong"

9 bytes removed ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
{{AMK}}
{{Bio
|Emri = Lance Armstrong
}}
 
'''Lance Armstrong Edward''' (i lindur më 18 shtator, 1971) është një çiklist amerikan profesionist,i njohur mirë për faktin se ka qene fitues i Tour de France në një rekord të shtatë herëve radhazi, pasi i ka mbijetuar kancerit testikular. Ai është gjithashtu themelues dhe kryetar i Fondacionit Lance Armstrong për hulumtim të kancerit dhe mbështetje ndaj personave me kancer. Ai garon për ekipin UCI RadioShack ProTour Team.[[File:Lance_Armstrong_MidiLibre_2002.jpg|thumb|left|Lance Armstrong, ne Tour de France 2007]]
 
 
== Karriera ==
 
Në vitin 1999, ai u emërua "Wide ABC Bota e Sportit Atlet i Vitit". Në vitin 2000 ai fitoi çmimin e "Princi i Asturias në Sport". Në vitin 2002, revista Sport Illustrated e quajti "Sportisti i Vitit". Ai u emërua gjithashtu "Associated Press Mashkulli Atlet i Vitit" për vitet 2002-2005. Ai mori çmimin e ESPN-së për "Best Male" atletikë në vitin 2003, 2004, 2005, dhe 2006, dhe fitoi BBC Sport Personaliteti i Vitit Award në vitin 2003. Armstrong doli në pension nga gara më 24 korrik, 2005, në fund të Tour de France 2005, por iu kthye çiklizmit konkurrues në Janar 2009, dhe përfundoi i treti në Tour de France 2009.
[[File:Lance_Armstrong_MidiLibre_2002.jpg|thumb|left|Lance Armstrong, ne Tour de France 2007]]
 
=== Sukseset ne Tour de France ===