Dallime mes rishikimeve të "Teatri Kombëtar"

1.053 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
 
No edit summary
'''Teatri Kombëtar''' është titull i cili ju jepet teatrove lokale që janë ngritur në nivel kombëtarë.
#RIDREJTO [[Teatri Kombëtar në Shqipëri]]
 
Për shkakë të ndikimeve të ndryshme politike dhe të politikës ditore kuptimi i titullit shpeshë është ngatërruar. Zakonisht në të kalurën me këtë titull janë emërtuar teatrot nga ana e shtetit. Për dallim nga titulli ''Teatri shtetrorë'' përkatësisht ''Teatri nacional'' të cilët janë zakonisht pronë e shtetit përkatës, teatrot kombtare po ashtu janë pronë shtetrore mirëpo veprimtaria e tyre nuk është e kufizuar brenda kufinjëve të interesave shtetrore. Tekë teatrot që mbajnë titullin kombëtar financuesi i tyre mund të jetë edhe jashtë shtetit përkatës.
 
Deri më tani, në trojet shqiptare janë të njohura dy teatro më këtë titull, Teatri Kombëtar në Prishtinë, dhe Teatri Kombëtarë në Tiranë. Sipas njohësve të rrjedhave duket që janë duke u bërë përpjekje për këtë titull edhe nga teatro në Maqedoni, saktësisht Teatri në Shkup dhe ai në Tetovë.
 
[[Kategoria:Teatro|kombëtar]] [[Kategoria:Teatroteknika]]
4.725

edits