Dallime mes rishikimeve të "Columbia (South Carolina)"

v
roboti ndryshoj: fa:کلمبیا، کارولینای جنوبی; cosmetic changes
v (r2.6.4) (roboti shtoj: kw:Columbia, Karolina Dheghow)
v (roboti ndryshoj: fa:کلمبیا، کارولینای جنوبی; cosmetic changes)
}}
 
'''Columbia''' (shqiptohet Kol'umbia) është kryeqytet dhe qyteti më i madh i shtetit amerikan të [[South Carolina|Karolinës së Jugut]]. Popullsia e qytetit në vitin 2008 ishte 127.029 banorë. Columbia është qendra Rrethit Riçland, por një pjesë e qytetit zgjerohet në Rrethin e Leksingtonit. Qyteti është qendra e një zone metropolitane prej 728.063 banorësh. Emri i qytetit vjen nga një sinonim poetik për Amerikën, që rrjedh nga emri i [[Kristofor Kolombi|Kristofor Kolombit]]t.
 
CNNMoney.com e ka renditur Columbian si një nga 25 vendet më të mira të SHBA-së për të jetuar pas daljes në pension dhe [[US News & World Report]] e ka renditur si qytetin e 6-të në listën "Vendet më të mira të Amerikës të përballueshme për të jetuar pas daljes në pension" të vitit 2009.
[[et:Columbia]]
[[eu:Columbia (Hego Carolina)]]
[[fa:کلمبیا، کارولینای جنوبی]]
[[fa:کلمبیا (شهر)]]
[[fi:Columbia (Etelä-Carolina)]]
[[fo:Columbia]]