Dallime mes rishikimeve të "Përdoruesi diskutim:Hoo man"

→‎Kaltrina Selimi: seksion i ri
(→‎Berlini: reply)
(→‎Kaltrina Selimi: seksion i ri)
--[[Përdoruesi:AXRL|AXRL]] 19 Nëntor 2010 01:02 (CET)
:When I first saw it, it seemed to break the infobox, but it now seems to work... may it was a cache issue or smth. Sorry :) - [[Përdoruesi:Hoo man|Hoo man]] 19 Nëntor 2010 02:06 (CET)
 
== Kaltrina Selimi ==
 
'''Kaltrina Selimi''' Lindi Në [[Prishtinë]] Më 14.02.1986 është një ndërkëngëtarët më të njohura të muzikës shqipe-
ku edhe kreu shkollimin fillor dhe të mesëm në shkollën e muzikës "Prenk Jakova". Për here të pare si këngëtare është paraqitur në vitin 2003,në spektaklin garues 'Dua të jem" ku edhe zuri vendin e pare. Ndikimet në muzikë i gjen në muzikën e lehtë, kryesisht te artistët muzikor të Shqipërisë.
pas pjesëmarrjeve të shumta në festivale të këngëve dhe pas editimit të disa singleve të suksesshme, ka vendosur të realizojë edhe albumin e parë të saj.
“Jam në përgatitje e sipër të albumit të parë – shpresoj që deri në qershor ai do të jetë i gatshëm për editim”, ka thënë Kaltrina për “Telegrafin”.
 
Fillimisht, këngëtarja seksipile kosovare synon të realizojë një këngë të re dhe video-klipin për atë këngë, e më pas të vazhdojë punën rreth albumit.
 
“Kënga me video-klip, e cila do të jetë si paralajmëruese e albumit, do të dalë këtë muaj ose eventualisht në muajin mars”, ka pohuar ajo, duke shtuar se ende nuk e ka të përcaktuar se çfarë zhanri të muzikës do të përshijë në album, por ka shprehur bindjen e saj se do të punojë me kompozitorë të ndryshëm për ta realizuar atë.
“Producent i albumit tim është produksioni muzikor ‘Arboni’, dhe në këtë album do të ketë rryma të ndryshme të muzikës”, ka thënë Selimi, e njohur dikur si vokaliste e grupit “Hana Band”.
Kaltrina, aktualisht nuk ka në plan të merret me diçka tjetër përpos realizimit të albumit, i cili është i pari në karrierën e saj si këngëtare. Madje ajo nuk ka shprehur interesim të paraqitet as në festivalin e këngës në Tiranë, vetëm për të pasur kohë t’i përkushtohet albumit.
eshte nje kengetare shume e talentuar dhe perveq kesaj,shume terheqese ,skena e do shume kete bukuroshe,besoj e keni verejtur te gjithe.
Hana band kane gabuar sa kane gjatesi trupore qe ekane larguar dhe kjo po reflektohet me renien e popullaritetit per kete grup.
Kaltrina ua ka pare hajrin atyre ngase ajo me shume po korr suksese si soliste,siq do te thoshin tironsit,eshte yv bote. tani është shndërruar në një yll të muzikës. Provën e parë “me ethe” e kaloi në një spektakël të talenteve të rinj në Prishtinë në vitin 2003 (alla “Ethet e së premtes...”), ku fitoi në fushën e këngës. Një vit i mbarë ky për të: në të njëjtën kohë me triumfin në atë konkurs u regjistrua edhe në Fakultetin e Arteve, në degën e muzikës. Karrierën muzikore prishtinasja zeshkane e filloi me një grup, pjesë e të cilit ishte për pothuajse një vit të tërë. Tani po përgatitet edhe për sprovën më të vështirë të karrierës së saj, atë të të bërit e njohur si këngëtare soliste. E ka përgatitur këngën e parë dhe po punon seriozisht rreth albumit. E ndikuar nga muzika e lehtë e Shqipërisë, synimi i saj për të ardhmen është edhe pushtimi i skenës muzikore të Tiranës. Një rrugë që për shumë këngëtarë ka qenë një mision i pamundur. Por që nuk duket aspak i vështirë për Kaltrinën. Sepse ajo është e bindur që ditët e këqija i ka lënë pas. Bashkë me historinë e grupit, ku dikur u fut me shumë dëshirë...
Anonymous user