Ndryshimi mes inspektimeve të "Albert II i Belgëve"

102 bytes removed ,  9 vjet më parë
v
Skeda 2_Euro_belgique.gif u largua pasi që është shlyer nga Commons prej Jcb
v (Skeda 2_Euro_belgique.gif u largua pasi që është shlyer nga Commons prej Jcb)
Në fillim të [[Lufta e Dytë Botërore|Luftës së dytë botërore]], princi iku me vëllain dhe motrat e tij në [[Francë]] dhe më pastaj në [[Spanjë]]. Megjithatë, ata u kthyen në [[Belgjikë]] më [[1940]] ku dhe jetuan në [[Laeken]] Leken dhe në [[Ciergnon]]. Më [[1944]] ai, babai i tij, vellai dhe motra shkojnë në [[Gjermani]] dhe më vonë në [[Austri]]. Pas çlirimit [[1945]] deri në [[1950]] familja jetoj në [[Pregny]] të [[Zvicër|Zvicrës]] ku njekohësisht, ne kete kohe princi Albert II vijoj mesime ne nje shkollë private (Instituti Rosey).
 
 
[[Skeda: 2 Euro belgique.gif | thumb | la | Albert II i Belgjikës në monedhën metalike dy euroshe]]
Princi '''Albert''' është martuar në [[2]] [[Korrik]] [[1959]], me princeshën italiane [[Paola Ruffo di Calabria]] (l. [[1937]]). Me këtë, ai ka tre fëmijë, Princi trashëgimtar [[Filip i Belgjikës|Philipp]] ([[1960]] *), Princesha [[Astrid i Belgjikës|Astrid]] ([[1962]] *) dhe Princi [[Laurent i Belgjikës|Laurent]] ( [[1963]] *).