Dallime mes rishikimeve të "Jusufi"

338 bytes added ,  11 vjet më parë
v
r2.5.2) (roboti shtoj: ace, ar, arz, az, bn, dv, fa, id, jv, ml, ms, ps, so, uk, ur, uz
No edit summary
v (r2.5.2) (roboti shtoj: ace, ar, arz, az, bn, dv, fa, id, jv, ml, ms, ps, so, uk, ur, uz)
10 - '''Jusufi''', i biri i Ja'kubit. Vëllezërit e kishin hedhur ne grope por e kishte shpetuar Allahu, subhanehu ve teala. Eshtë i ndershëm dhe bir i te ndershmeve. Ishte shume i bukur dhe Allahu, subhanehu ve teala, e ruajti nga dredhite e gruas se sundimtarit. Allahu e dërgoi si pejgamber dhe ia dhuro begatine e komentimit te ëndrrave dhe ia mundësoi te sundoje te toke. Thotë Allahu, subhanehu ve teala, "kështu (sikuse e shpëtuam nga bunari). Ne i bëmë vend Jusufit në tokë (në Egjipt), e që t'ia mësojmë atij shpjegimin për disa ëndrra..." (Jusuf 21).
 
[[ace:Yusuf]]
[[ar:يوسف]]
[[arz:يوسف]]
[[az:Yusif Peyğəmbər]]
[[bn:ইউসুফ]]
[[de:Yusuf (Prophet)]]
[[dv:ޔޫސުފުގެފާނު]]
[[en:Islamic view of Joseph]]
[[fa:یوسف]]
[[id:Yusuf (Al-Qur'an)]]
[[jv:Yusuf]]
[[ml:യൂസുഫ്]]
[[ms:Nabi Yusuf a.s.]]
[[ps:يوسف]]
[[ru:Юсуф]]
[[so:Nabi Yuusuf C.S.]]
[[sv:Yusuf]]
[[uk:Юсуф]]
[[ur:یوسف علیہ السلام]]
[[uz:Yusuf]]