Ndryshimi mes inspektimeve të "Academy Award"

6 bytes removed ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
}}
 
'''Academy Award''' ''([[sqt.]] '''Akademi Avard''')'' edhe '''Oskar'''/'''Oscar''' ''(origj. Academy Award of Merit)'' është një çmim filmi që u jepet [[Aktori|aktorëve]], [[Filmi|filmave]], [[Regjisori|regjisorëve]], etj. më të mirë.
 
Academy Award shfaqet çdo pranverë dhe është spektakli me më shumë shikues në [[ShBA]] dhe të gjithë botën.Në Shtetet e Bashkuara, Çmimet e Akademisë ndahen ndahen çdo vit nga Akademia e Arteve dhe Shkencave Filmike. Këto jepen për shkëlqim në krijimtarinë filmike. Ceremonia e parë u mbajt në vitin 1929 për filmat e shfaqur gjatë viteve 1927 dhe 1928. Çmimet e Akademisë njihen ndryshe edhe si “Oskar”.