Ndryshimi mes inspektimeve të "Academy Award"

99 bytes added ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
}}
 
'''Academy Award''' ''([[sqt.]] '''Akademi Avard''')'' edhe '''Oskar'''/'''Oscar''' ''(origj. Academy Award of Merit)'' është një çmim nga organizata e filmografisë [[amerikan]]e [[Academy of Motion Picture Arts and Sciences]] (AMPAS )<ref>{{Cite web |url = http://www.oscars.org/aboutacademyawards/index.html |title = About the Academy Awards |publisher=Academy of Motion Picture Arts and Sciences |accessdate = April 13, 2007 |archiveurl = http://web.archive.org/web/20070407234926/http://www.oscars.org/aboutacademyawards/index.html |archivedate = April 7, 2007}}</ref>) për përsosurinë profesionale në [[Industria e filmit|industinë e filmit]], duke përfshirë këtu rexhizorët, aktorët, dhe shkrimtarët. Ceremonia zyrtare në të cilën bëhet ndarja e çmimeve është një nga ceremonitë e ndarjes së çmimeve më të shquar në botë, dhe jepet drejtpërdrejt në televizion në më shumë se 200 vende çdo vit. Ajo është gjithashtu në ceremonia më e vjetër e ndarjes së çmimeve në media, ekuivalentet e saj, [[Grammy Awards]] (për muzik), [[Emmy Awards]] (për televizion), dhe [[Tony Awards]] (për teatër) janë modeluar mbas Academy Award.
 
AMPAS fillimisht u konceptua nga studio [[Metro-Goldwyn-Mayer]], me udhëheqës [[Louis B. Mayer]], si një organizatë profesionale nderi për të ndihmuar në përmirësimin e imazhit në industrinë e filmit. Oscari u nis më vonë nga Akademia si një çmim i "meritës për arritje të veçantë" në industrinë e filmit <ref>{{cite web | url=http://www.ew.com/ew/article/0,,273341,00.html | title=The Birth of Oscar | first=Andrew | last=Essex | publisher=[[Entertainment Weekly]] | date=May 14, 1999 | accessdate=March 2, 2011}}</ref>.
Academy Award shfaqet çdo pranverë dhe është spektakli me më shumë shikues në [[ShBA]] dhe të gjithë botën. Në Shtetet e Bashkuara, Çmimet e Akademisë ndahen ndahen çdo vit nga Akademia e Arteve dhe Shkencave Filmike. Këto jepen për shkëlqim në krijimtarinë filmike. Ceremonia e parë u mbajt në vitin 1929 për filmat e shfaqur gjatë viteve 1927 dhe 1928. Çmimet e Akademisë njihen ndryshe edhe si “Oskar”.
Çdo pranverë dihen fituesit e rinj, të cilët bëhen publikë. Ritualin e ndarjes së çmimeve në vitin 1929, për një orë, e ka dhënë transmetimi në radio. Kurse, transmetimet televizive të kësaj ngjarje të madhe kanë filluar në vitin 1953. Ndahen edhe çmime për kategori të tjera si, realizimi më i mirë teknik; kinematografi më e mirë; për grimin, disenjin e kostumeve, zërin, efektet pamore; çmime nderi të karrierës etj.
 
Ceremonia [[Academy Award i 1-rë|e parë e Academy Award]] u mbajt në 16 maj, 1929, në [[Roosevelt Hotel (Hollywood)|Hotel Roosevelt]] në [[Hollywood]], për filmat e shfaqur gjatë viteve 1927/1928.
== [[Academy Award sipas viteve|Ceromoniat]] ==
 
* [[Academy Award - 2007]]
==Historia==
* [[Academy Award - 2006]]
Çdo pranverë dihen fituesit e rinj, të cilët bëhen publikë. Ritualin e ndarjes së çmimeve në vitin 1929, për një orë, e ka dhënë transmetimi në radio. Kurse, transmetimet televizive të kësaj ngjarje të madhe kanë filluar në vitin 1953. Ndahen edhe çmime për kategori të tjera si, realizimi më i mirë teknik; kinematografi më e mirë; për grimin, disenjin e kostumeve, zërin, efektet pamore; çmime nderi të karrierës etj.
* [[Academy Award - 2005]]
* [[Academy Award - 2004]]
* [[Academy Award - 2003]]
 
== Filmat më të sukseshëm ==
| [[2002]]
|}
 
==Burimi==
{{ref}}
 
== Shiko edhe ==