Dallime mes rishikimeve të "Provinca Silistra"

v
roboti ndryshoj: ka:სილისტრის ოლქი; cosmetic changes
v (roboti ndryshoj: ka:სილისტრის ოლქი; cosmetic changes)
'''Rajoni Silistra ''' ([[Gjuha Bullgare|bullgarisht]]: Област Силистра) është një nga 28 rajonet e [[Bullgari]]së që shtrihet në verilindje të vendit. Ajo është e ndarë në 7 komuna me një sipërfaqe prej 2,846.3 km<sup>2</sup> dhe popullsi të përgjithshme 127,659 banorë.<ref name="divisions">{{en}} [http://www.nsi.bg/otrasalen.php?otr=53&a1=1583&a2=1584&a3=1585#cont Bulgarian National Statistical Institute - Bulgarian provinces and municipalities in 2009]</ref><ref name="population">{{en}} [http://www.citypopulation.de/Bulgaria-Cities.html „WorldCityPopulation“]</ref><ref name="pop-stat-divisions">[http://pop-stat.mashke.org/bulgaria-division.htm „pop-stat.mashke.org“]</ref> Qyteti kryesor i rajonit është [[Silistra]] prej nga mer dhe emrin rajoni.
 
== Demografia ==
Tabela e mëposhtme tregon ndryshimin e popullsisë së rrethit në periudhën pas [[LDB|Luftës së Dytë Botërore]] ([[1946]]-[[2009]]):
{{Tabla BG Popullsia e Rajonit
| ref 3 = <ref name="pop-stat-divisions"/>
}}
== Besimi Fetar ==
{| class="wikitable"
|-
|}
 
== Burime ==
<references/>
 
[[de:Oblast Silistra]]
[[en:Silistra Province]]
[[et:Silistra piirkond]]
[[es:Provincia de Silistra]]
[[eo:Provinco Silistra]]
[[es:Provincia de Silistra]]
[[et:Silistra piirkond]]
[[fa:استان سیلیسترا]]
[[fr:Silistra (oblast)]]
[[he:מחוז סיליסטרה]]
[[hr:Oblast Silistra]]
[[id:Provinsi Silistra]]
[[os:Силистрæйы облæст]]
[[it:Regione di Silistra]]
[[ja:シリストラ州]]
[[he:מחוז סיליסטרה]]
[[ka:სილისტრასილისტრის (ოლქი)]]
[[la:Durostorum (provincia)]]
[[mk:Силистренска област]]
[[nl:Silistra (oblast)]]
[[ja:シリストラ州]]
[[no:Silistra oblast]]
[[os:Силистрæйы облæст]]
[[pl:Obwód Silistra]]
[[pt:Silistra (província)]]