Ndryshimi mes inspektimeve të "Rrethi i Lushnjes"

1.580 bytes added ,  9 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
(Përcjellim te Rrethi i Lushnjes)
v
#RIDREJTO [[Skeda:AlbaniaLushnje.png|right|thumb|Rrethi i Lushnjes]]
 
Rrethi i Lushnjes është njëri nga 36-të rrethet e [[Shqipëri]]së. Rrethi i Lushnjes ka 143,000 banorë (sipas [[2004]]), një sipërfaqe prej 712 km<sup>2</sup> dhe kryeqendër [[Lushnje]]n.
 
==Ndarja Administrative==
 
Rrethi i Lushnjes përfshin nën administrim 2 bashki dhe 14 komuna që janë:
 
*[[Bashkia Divjakë]]
*[[Bashkia Lushnje]]
*[[Komuna Allkaj]]
*[[Komuna Ballagat]]
*[[Komuna Bubullimë]]
*[[Komuna Dushk]]
*[[Komuna Fier-Shegan]]
*[[Komuna Golem-Lushnje]]
*[[Komuna Grabjan]]
*[[Komuna Gradisht]]
*[[Komuna Hysgjokaj]]
*[[Komuna Karbunarë]]
*[[Komuna Kolonjë]]
*[[Komuna Krutje]]
*[[Komuna Remas]]
*[[Komuna Tërbuf]]
 
 
== Lidhje te jashtme ==
[http://www.qarkufier.gov.al Këshilli i Qarkut Fier]
 
{{AL-gjeo-cung}}
{{Shqipëria}}
 
<!--[[sq:Rrethi i Lushnjës]]-->
 
[[Kategoria:Rrethe në Shqipëri]]
 
[[cs:Okres Lushnjë]]
[[de:Kreis Lushnja]]
[[en:Lushnjë District]]
[[eo:Distrikto Lushnjë]]
[[es:Distrito de Lushnjë]]
[[fa:لوشنیه]]
[[fi:Lushnjë (alue)]]
[[fr:District de Lushnjë]]
[[hr:Lushnjëški distrikt]]
[[id:Distrik Lushnjë]]
[[it:Distretto di Lushnjë]]
[[ja:ルシュニャ県]]
[[lmo:Distrett de Lushnjë]]
[[mk:Лушња (округ)]]
[[ms:Daerah Lushnjë]]
[[nl:Lushnjë (district)]]
[[no:Lushnjë (distrikt)]]
[[pl:Okręg Lushnja]]
[[pt:Lushnjë (distrito)]]
[[ro:Districtul Lushnjë]]
[[ru:Люшня (округ)]]
[[sk:Lushnjë (okres)]]
[[sr:Област Лушња]]
[[sv:Lushnjë distrikt]]
[[tr:Lushnjë ilçesi]]
[[ur:ضلع لوشنیہ]]
[[war:Lushnjë (distrito)]]
[[zh:盧辛耶區]]