Ndryshimi mes inspektimeve të "Umberto Eco"

15 bytes added ,  10 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
[[Skeda:Umberto_Eco_01.jpg|220px|right]]
 
'''Umberto Eco''' ka lindur me [[5 janar]] [[1932]], është një nga filozofetfilozofët, kritiketkritikët letrarletrarë dhe novelistatnovelistët me te shquar te kultureskulturës italiane dhe internacionalendërkombëtare. Librat e tij janejanë te perkthyerpërkthyer ne shumeshumë gjuhegjuhë te huaja. Romani i tij me i njohur është "Emri Ii trëndafilit" ("Il nome della rosa", [[1980]]).
 
Ai është një intelektual i mistershëm. Novela e tij në vitin [[1988]] "Il pendolo di Foucault" e përshkruan atë si një person që kupton kodet e [[Da Vinci|Da Vinçi-tVinçit]].
 
Eco ka lindur në qytetin e [[Aleksandrisë]], në regjionin Piemont ([[Italia]] Veriore). Babai i tij, Gjulio ishte një llogaritar para qeveriseqeverisë e cila e thirri atë të punoje në 3 lufta. GjateGjatë [[Lufta e dyte botërore|luftës së dytë botërore]], Umberto dhe nenanëna e tij, Xhovana, u shpërngulen në një fshat ne [[Piemonti|PiemontesePiemont]], në mal. Eko mori një kulturekulturë tjetër dhe ai berobëri referenca ne shitje, dhe ai dhuroi në punën e tij dhe ne intervista.
 
Eko është president i [[Scuola Superiore di Studi Umanistici, |Universitetit të Bolonjës]] dhe është person nderi në [[Kellogg College]], [[Universiteti i Oksfordit|University of Oxford]]. Ai ka shkruar tekste akademike, libra për fëmije dhe shumë ese.
 
[[Kategoria:Shkrimtarë italianë]]