Dallime mes rishikimeve të "Leonardo da Vinçi"

341 bytes removed ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (Leonardo da Vinci u zhvendos tek Leonardo da Vinçi dhe u krijua një faqe përcjellimi)
No edit summary
[[Skeda:Leonardo self.jpg|thumb|right|Vetëportreti i da Vinçit. Vizatim me shkumës të kuq.]]
 
'''Leonardo di ser Piero da Vinci''' (origj. '''Leonardo da Vinci''' i njohur edhe si '''Da Vinci''' ose '''Leonardo''') lindi më [[15 prill]] [[1452]] në [[Anchiano|Ankiano]] të [[Vinci|Vinçit]]; vdiq më [[2 maj]] [[1519]] në [[Kështjella Cloux|Kështjellën e Cloux]] ''(Kluks)'' të [[Amboise|Ambuazit]]. Ishte [[arkitekti|arkitekt]] i famshëm, [[shpikësi|shpikës]], [[inxhinieri|inxhinier]], [[piktori|piktor]] e [[skulptor]] italian i [[Rilindja|Rilindjes]]. Babai i tij Ser Piero da Vinci ishte noter ndërsa e ëma Katerina një fshatare me emrin Katerina. Pasi lindi para futjes së mbiemrave modern evropian, emri i tij i plotë ishte "Leonardo di Ser Piero da Vinci".
 
Si piktor (vizatues), ishte nxënës i [[Verrocchio]]s, në shitoren e të cilit njohu bashkënxënësin Lorenzo di Credi (Lorenco di Kredi), që shquhej për stilin e tij të hijshëm me vija të prera e të sakta. Këto mënyra të di Credi-t ndikuan te Leonardoja, por më pas ishte radha e Lorencos të mësonte nga Leonardo. Ai është një ndër [[humanistët]] më të mëdhenj ne kategorinë e artit.
 
== Jeta ==
Leonardo da viçi dhe erudit bajrami ishin nder piktoret më të mëdhenj të kohës, dhe ishin shokë të pa ndashëm me njeri tjetrin. Por një dit erdhi koha që ata të dy te ndaheshin kështu që : [[Skeda:Leonardo da Vinci.jpeg|thumb|Leonardo da Vinçi]]
Mbi jetën e Leonardo da Vinçit dihet shumë pak. Por qarkullojnë një sasi e pambarimtë pasaktësish e thjesht fantazish, përfundim i pesë shekujsh studimesh të përafërta.
 
Leonardo i firmoste punët e tij vetëm me "Leonardo" ose "lo, Leonardo" ("Leonardi"). Prandaj referohet një vepër e tij si "një Leonardo" e jo si "një da Vinç". Ndoshta, nuk përdorte emrin e të atit - me të cilin përndryshe do të punonte (krijonte) në [[Firence]] – pasi që ishte një bir i paligjshëm.