Dallime mes rishikimeve të "Kreu i shtetit"

169 bytes added ,  15 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Robot: Changing Category:Kryetar)
vNo edit summary
'''Presidenti''' është një titull që zakonisht e marrin kryetarët e shtetev apo të organizatave, shoqatave e ndërrmarrjeve të ndryshme.
'''Presidenti''' ka një rol të ndryshëm në shtete të ndryshme. Zakonisht Presidenti është një figure e rëndësishme shtetërore por ka dhe raste kur roli i tij është thjesht formal.
 
Në [[Kushtetuta e Shqiperisë|Kushtetutën e Shqipërisë]] titulli Presiden është përcaktuar nën nenin 86 ku thuhet se : Presidenti i Republikës është Kryetar i Shtetit dhe përfaqëson unitetin e popullit.