Ndryshimi mes inspektimeve të "Ngjyra"

1.149 bytes removed ,  9 vjet më parë
v (r2.7.1) (roboti shtoj: si:පාට)
Shumica e tyne jon t preken e ma i prekni osht xhevdet spahija i cili osht ni katunar i pejes
 
XHEVDET SPAHIS DUHET MJA QI ROBT
== Karakteristikat e ngjyrave ==
 
 
Çdo ngjyre i takojnë tri karakteristika të madhësive (atributeve): [[toni i ngjyrës]], [[shkëlqimi i ngjyrës]] dhe [[dendësia e ngjyrës]] (ngopshmëria).
 
Toni i ngjyrës është matëse e kualitetit të ngjyrës e cila është me gjatësi valësh të caktuara nga drita e ajrit e cila në syrin tonë shkakton përjetimin e ngjyrës.
 
Shkëlqimi i ngjyrës është kualiteti optik i ngjyrës dhe përfaqëson masën intenzive të përjetimit të ngjyrës, prandaj kjo është pjesa e dritës të cilën ngjyra e caktuar e reflekton.
 
Dendësia e ngjyrës apo ngopshmëria është masa e pastërtisë së ngjyrës kromike në proporcion me ngjyrën e bardhë, ashtuqë ngjyrat të cilat nuk kan në përbërje ngjyrën e bardhë janë ngjyra të ngopshme.
 
Ngjyra në praktikë apo në kuptimin teknik dallohet nga ngjyra e dritës (kromike). Prandaj, në këtë kuptim termi “ngjyrë”e cakton modifikuesin e dritës apo koloritit (p.sh.ngjyra e shtypit)
 
Me përzierjen e ngjyrave bazë fitohen të gjitha niansat e ngjyrave. I kemi dy mënyra apo lloje të sintezave të ngjyrave: [[sinteza additive]] dhe [[sinteza suptraktive]].
 
== Shih edhe ==
Anonymous user