Dallime mes rishikimeve të "Borakë"

16 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
vNo edit summary
No edit summary
{{pp}}{{joref}}
'''Borakja''' është një fshat i [[Rrethi i Durrësit|rrethit të Durrësit]], ai banohet nga një popullsi boshnjakesh që kane ardhur që në kohen e luftës së dyte botërore. Fshati i borakës ndodhen ne lindje te shijakut. Lartësia e nevelit mbi detin është 70 m mbi nivelin e detit. Aty njerëzit flasin gjuhën sllave, ato gjithashtu ruajnë zakonet dhe traditat që kanë pasur që në kohën kur kanë qene në me Bosnje Hercegovine. Në komunitetin e borakës vizitohen shumë here politikane te Bosnje Hercegovinës. Komuna e Xhavotës ka bere shumë investime për rregullimin e rrugëve, kanaleve, mbeturinave, ujërave te zeza etj.
{{AL-gjeo-cung}}
 
[[Kategoria:Fshatra në Shqipëri]]
[[Kategoria:Fshatra në Rrethin e Durrësit]]