Dallime mes rishikimeve të "Borakë"

644 bytes added ,  11 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
vNo edit summary
{{Fshat në Shqipëri
{{pp}}{{joref}}
| emri =
'''Borakja''' është një fshat i [[Rrethi i Durrësit|rrethit të Durrësit]], ai banohet nga një popullsi boshnjakesh që kane ardhur që në kohen e luftës së dyte botërore. Fshati i borakës ndodhen ne lindje te shijakut. Lartësia e nevelit mbi detin është 70 m mbi nivelin e detit. Aty njerëzit flasin gjuhën sllave, ato gjithashtu ruajnë zakonet dhe traditat që kanë pasur që në kohën kur kanë qene në me Bosnje Hercegovine. Në komunitetin e borakës vizitohen shumë here politikane te Bosnje Hercegovinës. Komuna e Xhavotës ka bere shumë investime për rregullimin e rrugëve, kanaleve, mbeturinave, ujërave te zeza etj.
| foto =
| rrethi = [[Rrethi i Durrësit]]
| komuna = [[Komuna Xhafzotaj]]
| banorë =
| viti = 2008
| dendësia =
| sipërfaqja =
| posta =
| lartësia =
| latitude =
| longitude =
| ueb =
}}
'''Borakja''' është një fshat i [[Rrethi i Durrësit|rrethit të Durrësit]] në [[Shqipëri]], ai banohet nga një popullsi boshnjakesh që kane ardhur që në kohen e luftës së dyte botërore. Fshati i borakës ndodhen ne lindje te shijakut. Lartësia e nevelit mbi detin është 70 m mbi nivelin e detit. Aty njerëzit flasin gjuhën sllave, ato gjithashtu ruajnë zakonet dhe traditat që kanë pasur që në kohën kur kanë qene në me Bosnje Hercegovine. Në komunitetin e borakës vizitohen shumë here politikane te Bosnje Hercegovinës. Komuna e Xhavotës ka bere shumë investime për rregullimin e rrugëve, kanaleve, mbeturinave, ujërave te zeza etj.
 
<!-- == Gjeografia == !-->
<!-- == Historia == --!>
<!-- == Demografia == --!>
<!-- == Ekonomia == --!>
<!-- == Politika == --!>
<!-- == Kultura == --!>
<!-- == Lidhje të jashtme == !-->
== Shiko edhe ==
{{Komuna Xhafzotajh}}
{{AL-gjeo-cung}}
 
[[Kategoria:Fshatra në Shqipëri]]
[[Kategoria:Fshatra në Rrethin e Durrësit]]