Ndryshimi mes inspektimeve të "Ushtria Çlirimtare e Kosovës"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (r2.7.1) (roboti ndryshoj: nl:Bevrijdingsleger van Kosovo)
v
[[Image:Uck_kla_logo.gif|200px|thumb|[[Shenja dalluese]] e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.]]
[[Figura:Hamez and Adem Jashari.jpg|200px|thumb|Foto e njohur nga heronjt [[Adem Jashari|Adem]] dhe [[Hamz Jashari]].]]
{{Infobox Luftës Postime
| = Emri i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës / Armata Kombëtare <br> (''Ushtria Çlirimtare e Kosoves'')
| luftës = [[Lufta e Kosovës]]
| = image [[File: UÇK-ja KLA.png | 170px]]
| caption =
| aktiv = 1996 <ref> https: / / www.cia.gov/news-information/speeches-testimony/1999/ps020299.html </ ref> - 1999 name="Kosovo <ref një on"/> vit (i formuar në 1990 <ref> https: / / www.cia.gov / library / publications / the-bota-Factbook / General / kv.html </ ref>, por relativisht pasive deri në 1996)
| udhëheqësit = [[Adem Jashari]] {{}} AKI <br> [[Hashim Thaçi]] <br> [[Agim Çeku]] <br> [[Fatmir Limaj]] <br> [[Ramush Haradinaj]] [Lushtaku [Sami]] <br>
klaneve = |
| selinë =
| = zonë [[Kosovë]]
| forcën = 2-3,000 për max 20.000 <ref> http://www.globalsecurity.org/military/world/para/kla.htm </ ref>
| mëparshme =
| ardhshëm = [[Trupave Mbrojtëse të Kosovës]]
| aleatët = [[Shqipëria]], [[NATO]]
| kundërshtarët = [[Jugosllavi]]
| betejat = [[Lufta e Kosovës]]: <br> * [[Beteja e Junikut]] <br> * [Sulmi [në Prekaz]] <br> * [Beteja [i Belacevac Mine]] <br> * [[Beteja e Lodja <br>]] * [Beteja [i Gllogjan]] <br> * Beteja [[e]] Košare
 
 
*[http://uck-kosova.org Ushtria Çlirimtare e Kosovës ] shkurt '''UÇK''' është krijuar nga shqiptarët në [[Kosovë]] kishte për qëllim çlirimin e Kosovës nga [[Serbia|serbët]] që kishin pushtuar këte rajon të banuar plotësisht nga shqiptarë. Pas masakrave të shumta të serbëve ndaj shqiptarëve në Kosovë UÇK-ja filloi aktivitet e saja ushtarake duke formuar zonat komanduese në krye me Shtabin e Përgjithëshëm të UÇK-së, ku Drejtues Politik u zgjodh [[Hashim Thaqi]] dhe Komandant i Shtabit të Përgjithshëm u zgjodh Gjeneral Lejtnant [[Agim Çeku]].
434

edits