Ndryshimi mes inspektimeve të "Halloween"

3.931 bytes added ,  9 vjet më parë
U kthye versioni 961432 i bërë nga 79.106.109.40 (diskutimet)
(Faqja u zëvendësua me 'thumb thumb '''Halloween''' (hellëuin) e ka prejardhjen në kremtimin e ndërrimit të v...')
(U kthye versioni 961432 i bërë nga 79.106.109.40 (diskutimet))
[[Skeda:Halloween-card-mirror-1904.jpg|thumb]]
 
'''Halloween''' (hellëuin) e ka prejardhjen në kremtimin e ndërrimit të viteve të kalendarit të Kelteve, natën midis [[31 tetor]]it dhe [[1 nëntor]]it. Qe para 600 viteve p.e.s populli kelt mirëpriste në këtë mënyre muajt e errët të dimrit duke u ndare në të njëjtën kohë nga periudha e lulëzuar e verës. Druidet (lloj besimi) ia përkushtonin këtë natë Zotit të tyre të vdekjes Samhain. Gojedhana thotë se ai i ka mbledhur shpirtrat e të vdekurve të 12 muajve që kanë shkuar pasi që i kanë lare mëkatet e tyre, dhe i ka dërguar në parajsën Kelte.
 
Njerëzit mbledhshin në kodrat mbi tokat e tyre dhe duke ndezur zjarre të mëdhenj perzenin shpirtrat e keqinj të viti që shkoi. Më pas shuanin përkohësisht zjarrin në shtëpitë e tyre dhe pak më vonë e ndiznin përsëri.
 
Kështu emri Halloween i ka rrënjët në Evrope. Kisha ua mori Kelteve këtë zakon gjate rrejdhes se kristianizmit. Ishte At Gjergji i IV i cili ne vitin [[837]] e ringjalli [[1 nëntor|1 Nëntorin]] duke e quajtur Dita e të gjithë Shpirtrave. Për të mos shtrembëruar shkakun të Samhain-it kjo ditë është menduar të jetë edhe dita e të vdekurve.
 
Vetëm në qindvjeçarin e 19 arriti Halloween të kaloj Atlantikun për në Amerikën Veriore së bashku me pasardhësit e Kelteve, Irlandezet të cilët shtegtuan atje për shkak të kushteve të këqija për jetës. Atje ky zakon u përhap shpejt në të gjithë vekendin, por gjatë përhapjes pësoi edhe ndryshim të dukshëm. Kështu tashme Halloween më tepër përngjan me karnevalet së sa me zakonet e mëhershme.
 
Shenja dalluese e Hallowwen-ve është kungulli, e cila e ka prejardhjen në [[ShBA]]. Por ama arsyeja e përdorimit të kungullit me vrima me pamje të jashtme të frikshme dhe njëkohësisht të bukur rrjedh gjithashtu nga koha e Kelteve. Një zuzar me emrin Jack O'Lanten duhej të shkonte në ferr pas vdekjes së tij. Por Djalli e ktheu mbrapsht duke i dhëne një copë qymyri (thëngjill) që digjej ta kishte gjatë gjithë rrugës. Jacku e vendosi qymyrin në një Rrepe të madhe dhe u nis drejt drejt një udhëtimi të pafundte me që nuk e lejuan të futej në asnjë mbretëri të vdekurish. Për njerëzit ishte më se e qartë që rrepa me qymyrin u shtinte tmerrin para së gjithash shpirtrave të keqinj. Meqenëse amerikanet përdoren kungullin në vend të rrepës, ai mbeti shenja dalluese e Halloween-ve.
 
[[Kategoria:Festë]]
 
[[af:Halloween]]
[[als:Halloween]]
[[ang:Ealra Hālgena Ǣfen]]
[[ar:هالووين]]
[[arz:هالويين]]
[[ba:Хэллоуин]]
[[bar:Halloween]]
[[bg:Хелоуин]]
[[bn:হ্যালোউইন]]
[[ca:Halloween]]
[[cs:Halloween]]
[[cy:Gŵyl Calan Gaeaf]]
[[da:Allehelgensaften]]
[[de:Halloween]]
[[el:Χάλοουϊν]]
[[en:Halloween]]
[[eo:Halloween]]
[[es:Halloween]]
[[et:Halloween]]
[[eu:Halloween]]
[[fa:هالووین]]
[[fi:Halloween]]
[[fr:Halloween]]
[[ga:Oíche Shamhna]]
[[gl:Halloween]]
[[gu:હેલોવીન]]
[[gv:Oie Houney]]
[[haw:Heleuī]]
[[he:ליל כל הקדושים]]
[[hi:हैलोवीन]]
[[hr:Noć vještica]]
[[hu:Halloween]]
[[id:Halloween]]
[[is:Hrekkjavaka]]
[[it:Halloween]]
[[ja:ハロウィン]]
[[jbo:xalo,uin]]
[[ka:ჰელოუინი]]
[[kn:ಹ್ಯಾಲೋವೀನ್‌]]
[[ko:할로윈]]
[[ksh:Halloween]]
[[la:Pervigilium Omnium Sanctorum]]
[[lb:Halloween]]
[[li:Halloween]]
[[lt:Helovinas]]
[[lv:Helovīns]]
[[mg:Halôhinina]]
[[mk:Ноќ на вештерките]]
[[mr:हॅलोवीन]]
[[ms:Halloween]]
[[mt:Halloween]]
[[nah:Halloween]]
[[nl:Halloween]]
[[nn:Halloween]]
[[no:Halloween]]
[[nrm:Halloween]]
[[pl:Halloween]]
[[pt:Dia das bruxas]]
[[qu:Halloween]]
[[ro:Halloween]]
[[ru:Хэллоуин]]
[[sah:Һеллоуин]]
[[sco:Hallae E'en]]
[[sh:Noć vještica]]
[[simple:Halloween]]
[[sk:Halloween]]
[[sl:Noč čarovnic]]
[[sr:Ноћ вештица]]
[[sv:Halloween]]
[[szl:Halloween]]
[[ta:ஆலோவீன்]]
[[te:హాలోవీన్]]
[[tg:Хеллоуин]]
[[th:วันฮาโลวีน]]
[[tl:Gabi ng Pangangaluluwa]]
[[tr:Cadılar Bayramı]]
[[tt:Хэллоуин]]
[[uk:Хелловін]]
[[ur:ہالووین]]
[[vi:Halloween]]
[[vls:Halloween]]
[[zh:万圣夜]]
[[zh-yue:萬聖夜]]