Dallime mes rishikimeve të "Halloween"

316 bytes removed ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
 
<gallery>
#REDIRECT [[((Ns: file)): Shembull.jpg | Përshkrim1
((Ns: file)): Shembull.jpg | Përshkrim2]]<nowiki><br />
Vendosni këtu tekstin pa formatim
:
* Rresht me kryeradhë
# Numbered list item
</nowiki>
</gallery>
[[Skeda:Jack-o'-Lantern 2003-10-31.jpg|thumb]]
[[Skeda:Halloween-card-mirror-1904.jpg|thumb]]
 
'''Halloween''' (hellëuin) e ka prejardhjen në kremtimin e ndërrimit të viteve të kalendarit të Kelteve, natën midis [[31 tetor]]it dhe [[1 nëntor]]it. Qe para 600 viteve p.e.s populli kelt mirëpriste në këtë mënyre muajt e errët të dimrit duke u ndare në të njëjtën kohë nga periudha e lulëzuar e verës. Druidet (lloj besimi) ia përkushtonin këtë natë Zotit të tyre të vdekjes Samhain. Gojedhana thotë se ai i ka mbledhur shpirtrat e të vdekurve të 12 muajve që kanë shkuar pasi që i kanë lare mëkatet e tyre, dhe i ka dërguar në parajsën Kelte.
Anonymous user