Ndryshimi mes inspektimeve të "Long Road out of Eden (album)"

v
roboti ndryshoj: en:Long Road Out of Eden; cosmetic changes
v (Bot: repairing outdated link allmusic.com)
v (roboti ndryshoj: en:Long Road Out of Eden; cosmetic changes)
| producenti = [[Eagles]], [[Steuart Smith]], Richard F.W. Davis, [[Scott Crago]], [[Bill Szymczyk]]
| review =
* [[Allmusic]] {{Rating|4|5}} — [http://www.allmusic.com/album/long-road-out-of-eden-r1241167 link]
* ''[[Rolling Stone]]'' {{Rating|3.5|5}} — [http://www.rollingstone.com/reviews/album/16861770/review/16927307/long_road_out_of_eden link]
* [[Uncut (magazine)|Uncut]] {{Rating|4|5}} — [http://www.uncut.co.uk/music/eagles/reviews/10519 link]
* ''[[Sputnikmusic]]'' {{Rating|3|5}} - [http://www.sputnikmusic.com/album.php?albumid=22275 link]
| kronologjia = ''[[The Very Best of the Eagles (2003)|The Very Best of the Eagles]]''<br />(2003)
| albumi i fundit = '''''Long Road out of Eden'''''<br />(2007)
| albumi tjetër =
}}
'''''Long Road out of Eden''''' është [[studio album]] i shtatë nga [[rock]] bandi [[Shtetet e Bashkuara të Amerikës|amerikan]] , [[Eagles]], të lëshuar në vitin 2007 në [[Lost Highway Records ]] . Gati gjashtë vjet në prodhim,''Long Road out of Eden'' është studio albumi i parë nga [[Eagles]] qysh prej viti [[1979]].
 
Ky album ka prodhuar dy këngë për bandën në listat e [[Hot Country Songs]] : me kapak (cover) nga [[J.D. Souther]] këngët "How Long", dhe "Busy Being Fabulous", të cilat ishin të dyja në Top 30 hitet në listat e vendit , si dhe Top 20 hitet në listat e [[Hot Adult Contemporary Tracks]].
== Lista e këngëve ==
 
=== Disku i parë ===
# "No More Walks in the Wood" (Don Henley, [[Steuart Smith]], [[John Hollander]]) - 2:00
# "[[How Long (Eagles song)|How Long]]" ([[J. D. Souther]]) - 3:13
# "You Are Not Alone" (Frey) - 2:22
 
=== Disku i dytë ===
 
# "Long Road out of Eden" (Henley, Frey, Schmit) - 10:17
# "It's Your World Now" (Frey, Tempchin) - 4:22
 
=== Këngët e shpërblyera në ''“Deluxe Collector's Edition“'' ===
<ol start="10">
<li>"[[Hole in the World]]" (Don Henley, Glenn Frey) – 4:13*
 
 
== Personeli ==
Të shënuara në listën e broshurës të CD-së.<ref>{{cite album-notes |url=http://www.darkside.ru/album/11373/|title=Long Road out of Eden |bandname=Eagles |year=2007 |format=CD booklet |publisher=Lost Highway Records |publisherid=98268-4500-2}}</ref>
=== [[Eagles]] ===
* [[Glenn Frey]] – [[guitar]], [[keyboards]], [[bass guitar|bass]], [[singing|vocals]]
* [[Don Henley]] – [[drums]], [[percussion]], guitar, vocals
* [[Joe Walsh]] – guitar, keyboards, vocals
* [[Timothy B. Schmit]] – bass guitar, vocals
 
=== Muzikant shtesë ===
* Bill Armstrong – [[trumpet]]
* [[Lenny Castro]] – percussion
* [[Luis Conte]] – percussion, drums, keyboards
* [[Scott Crago]] – drums, percussion, keyboards, bass guitar
* Richard F.W. Davis – keyboards, [[programming (music)|programming]]
* Al Garth - [[alto saxophone]], [[violin]]
* Will Hollis – keyboards
* [[Greg Leisz]] – [[pedal steel guitar]]
* Chris Mostert – [[tenor saxophone]], alto saxophone
* Greg Smith – [[baritone saxophone]]
* [[Steuart Smith]] – guitar, keyboards, [[steel guitar]], [[mandolin]]
* Michael Thompson – keyboards, [[accordion]], [[trombone]]
 
[[Orchestration]]s by Richard F.W. Davis and Glenn Frey.
[[Horn section|Horns]] arranged by Greg Smith and Don Henley.
 
== Prodhimi ==
 
* Prodhuar by [[Eagles]]
* Co-Prodhuesit: Steuart Smith, Richard F.W. Davis, Scott Crago, [[Bill Szymczyk]]
* Engineering: Chris Bell, [[Mike Terry]] , Jim Nipar, Mike Harlow,
* Miksuar nga [[Elliot Scheiner]] at The Doghouse, [[Los Angeles]], [[California]]
* Redaktimet digjitale: Blade
* Inçizuar në : The Doghouse, Los Angeles, California dhe Samhain Sound, [[Malibu]], [[California]]
* Studiot shtesë:
** O’Henry Studios, [[Burbank, California|Burbank]], [[California]]
** Henson Recording Studios, [[Hollywood]], [[California]]
** Mooselodge, [[Calabasas]], [[California]]
** The Panhandle House, [[Denton, Texas]]
** Luminous Sound, [[Dallas]], [[Texas]]
* Kontrolluar prej [[Bob Ludwig]] at Gateway Mastering, [[Portland, Maine]]
* Drejtuesi i artit dhe dizajnit: Jeri Heiden
* Logo: Nick Steinhardt / SMOG Design, Inc
* Fotografia: Olaf Heine
 
== Listat e rënditjeve ==
=== Album ===
 
 
|align="left"|Australia [[ARIA Charts|ARIA]] Chart<ref>[http://www.ariacharts.com.au/pages/charts_display.asp?chart=1A50 Top 50 Albums Chart], ARIA Charts</ref><ref>[http://undercover.com.au/News-Story.aspx?id=3696 Eagles 'Long Road' Goes Gold In One Week], ''Undercover'', [[December 24]], [[2007]]</ref><ref>[http://undercover.com.au/News-Story.aspx?id=3742 Timbaland Ousts Eagles In Final Chart of 2008], ''Undercover'', [[December 31]], [[2007]]</ref>
|align="center"|1
|align="center"|3&times; Platin
|align="center"|210,000+
|-
|align="left"|New Zealand [[RIANZ]] Album Chart<ref>[http://www.rianz.org.nz/rianz/chart.asp Top 40 Albums Chart #1589 Monday 5 November 2007], RIANZ, Retrieved [[November 8]], [[2007]]</ref>
|align="center"|1
|align="center"|2&times; Platin
|align="center"|30,000
|-
|align="left"|[[UK Albums Chart]]<ref>[http://www.theofficialcharts.com/zoom_album.php?id=1084 Eagles - Long Road out of Eden], The Official UK Charts Company</ref><ref name="Business Week"/><ref>[http://www.theo2.co.uk/index.php?option=com_content&task=view&id=146&Itemid=32 Eagles World Tour Debut], The O2</ref>
|align="center"|1
|align="center"|2&times; Platin
|align="center"|800,000+
|-
|align="left"|U.S. [[Billboard 200]]<ref>[http://www.billboard.com/bbcom/news/article_display.jsp?vnu_content_id=1003668840 Revised Chart Policy Lands Eagles At No. 1], ''Billboard'', [[November 6]], [[2007]]</ref><ref>[http://www.billboard.com/bbcom/news/article_display.jsp?vnu_content_id=1003672227 Jay-Z Leapfrogs Eagles, Britney For No. 1 Debut], ''Billboard'', [[November 14]], [[2007]]</ref><ref name="Business Week"/>
|align="center"|1
|align="center" rowspan="3"|7&times; Platin
|align="center" rowspan="3"|7,500,000+
|-
|-
|}
=== Singles ===
 
{| class="wikitable"
|}
 
== Çmimet ==
 
 
|}
 
=== Nominimi ===
 
 
| 2008
| ''Long Road out of Eden''
| [[2008_BRIT_Awards2008 BRIT Awards#International_AlbumInternational Album|Best International Album]]
| [[BRIT Awards]]
|-
| 2008
| Eagles
| [[2008_BRIT_Awards2008 BRIT Awards#International_GroupInternational Group|Best International Group]]
| BRIT Awards
|-
| "How Long"
| Wide Open Country Video of the Year
| [[CMT_Music_AwardsCMT Music Awards#CMT_Music_AwardsCMT Music Awards|CMT Music Awards]]
|-
| 2008
|}
 
=== Tour ===
[[The Long Road out of Eden Tour]]
 
== References ==
{{reflist|2}}
== Lidhje të jashtme ==
* [http://www.billboard.com/bbcom/feature/article_display.jsp?vnu_content_id=1003658086 The Billboard Q&A: The Eagles' Glenn Frey], ''[[Billboard]]'', October 12, 2007
* [http://www.billboard.com/bbcom/feature/article_display.jsp?vnu_content_id=1003658087 The Billboard Q&A: The Eagles' Don Henley], ''Billboard'', October 12, 2007
 
{{Eagles}}
 
[[Kategoria:Rock albume]]
[[Kategoria:Albume 2007]]
 
[[en:Long Road outOut of Eden]]
[[es:Long Road Out of Eden]]
[[fr:Long Road out of Eden]]