Dallime mes rishikimeve të "Çamëria"

28 bytes added ,  10 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (link to sh wiki)
v
[[Skeda:Hart e Çamëris.jpg|thumb|300px|Harta e Çamërisë]]
'''Çamëria''' quhet pjesa jugore e [[Epiri]]t. Ky emërtim është i lidhur pikërisht me çamët, të cilët përbënin shumicën e Çamërisë. Çamëria përbën një brez tokësor i cili shtrihet gjatë anëdetit lindor të [[Deti Jon|detit Jon]] nga [[Butrinti]] e [[Bistrica]] deri në Gjirin e [[Preveza|Prevezës]].
 
== Historia ==
* Artikull kryesor : [[{{Kryesor|Historia e Çamërisë]]}}
Çamëria ishte pjesë e [[Epiri]]t dhe si e tillë ishte deri pas riorganizimit administrativ të territoreve të pushtuara në [[Ballkan]] nga [[romakët]]. Sipas këtij riorganizimi provinca e [[Epiri]]t, ndahet në dy njësi administrative, atë jugore dhe veriore. Pjesa veriore e njohur nga vendasit si Çamëria pas kësaj ndarje fillon të hyjë në literaturën romake si Epiri veriorë.
 
{{ref}}
 
== Lidhje të jashtme ==
* [http://www.chameriaassociation.org/ Chameria Human Rights Association]
* [http://shoqatacameria.blogspot.com/ Shoqërisë Politike Atdhetare Çamëria]
* [http://balkanweb.com/gazetav5/artikull.php?id=56242 Masakra në Çamëri, Dalin në dritë dëshmi e dokumente të reja]
 
== Shiko edhe ==
{{Shqip}}