Dallime mes rishikimeve të "Shangai"

25 bytes added ,  10 vjet më parë
v
roboti shtoj: kl:Shanghai; cosmetic changes
v (r2.5.5) (roboti ndryshoj: th:เซี่ยงไฮ้)
v (roboti shtoj: kl:Shanghai; cosmetic changes)
Qyteti është një destinacion turistik i njohur për monumentet e tij historike si Bund dhe Tempulli i Zotit i Qytetit, qendra moderne e tij, në zgjerim të vazhdueshëm, Pudong që përfshin Kullën Orientale Pearl, si dhe për reputacionin e tij të ri si një qendër kozmopolitane e kulturës dhe projektimit. Sot, Shangai është qendra më e madhe e tregtisë dhe financave në Kinën kontinentale, dhe ka qenë përshkruar si shembull i ekonomisë së madhe me rritjen më të shpejtë në botë.
 
== Historia ==
 
== Gjeografia dhe klima ==
 
Shanghai ndodhet në deltën e lumit Jangce në bregun lindor të Kinës, dhe është pothuajse i baraslarguar nga [[Pekin]]i dhe [[Hong Kong]]u. Bashkia si një tërësi përbëhet nga një gadishull midis lumit Jangce dhe Gjirit të Hangzhout, ishullit Çongming ishulli i tretë më i madh i Kinës, dhe një numër ishujsh të vegjël. Ai kufizohet në veri dhe perëndim nga provinca Jiangsu, në jug nga Provinca Zhejiang, dhe në lindje nga Deti i Kinës Lindore. Qyteti ndahet më dysh nga Lumi Huangpu, një degë e lumit Jangce. Qendra historike e qytetit, zona Puksi, ndodhet në anën perëndimore të lumit Huangpu, ndërsa sektori i ri financiar, Pudong, është ndërtuar në bregun lindor lindor të lumit.
Shangai ka një klimë subtropikale me lagështi dhe ka katër stinë të ndara. Në dimër, erërat e ftohta të veriut nga Siberia, mund të shkaktojnë që temperatura natën të bjerë poshtë ngrirjes, edhe pse për shumë vite ka patur vetëm një ose dy ditë reshje bore. Vera në Shangai është shumë e ngrohtë dhe e lagësht, me përmbytje të rastit apo stuhi forta. Qyteti është gjithashtu i ekspozuar ndaj Tajfunëve, asnjë nga të cilët në vitet e fundit nuk ka shkaktuar dëme të konsiderueshme. Stinët më të bukura janë ato të pranverës dhe të vjeshtës, e cila në përgjithësi është me diell dhe e thatë. Shanghai ka mesatarisht 1.878 orë me diell në vit, me temperaturën më të nxehtë të regjistruar ndonjëherë 40 ° C (104 ° F), dhe më të ulët -12 ° C (10.4 ° F). Numri mesatar i ditëve me shi është 112 në vit, me muajin të lagësht qershorin.
 
== Economia ==
 
== Demografia ==
{{Metropolet më të populluara të botës}}
 
[[Kategoria:Qytete në Kinë]]
 
[[ka:შანხაი]]
[[kk:Шанхай]]
[[kl:Shanghai]]
[[kn:ಶಾಂಘೈ]]
[[ko:상하이 시]]