Ndryshimi mes inspektimeve të "Celcius"

21 bytes added ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: '''Celsius''' është një shkallë dhe njësi matëse për temperaturën. Ajo është emëruar sipas astronomit suedez Anders Celsius (1701-1744), i cili ka zhvilluar një shkallë t...)
 
'''Celsius''' është një shkallë dhe njësi matëse për temperaturën. Ajo është emëruar sipas astronomit suedez [[Anders Celsius]] (1701-1744), i cili ka zhvilluar një shkallë të ngjashme temperaturë dy vjet para vdekjes së tij. '''Gradë Celsius (° C)''', mund t'i referohet një temperature specifike në Celsius, si dhe një njësie që tregon një interval temperature, një dallim në mes të dy temperatura. Njësia ishte e njohur deri më 1948 si celsius nga "centum" përkthyer nga latinishtja si 100 dhe "gradus"e përkthyer si "hapa".
[[Kategoria:Fizikë]]
 
[[af:Celsius]]
[[ar:درجة حرارة مئوية]]