Dallime mes rishikimeve të "Rrethi i Fierit"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (r2.7.1) (roboti shtoj: mk:Фиер (округ))
vNo edit summary
[[Skeda:{{Korniza|AlbaniaFier.png|thumb180px|right|Rrethi i Fierit]]}}
'''Rrethi i Fierit''' është njëri nga [[Rrethet e Shqipërisë|36-të rrethet]] e [[ShqipëriShqipëria|Shqipërisë]]. Rrethi i Fierit ka 200,000 banorë (sipas [[2004]]), një sipërfaqe prej 850 km<sup>2</sup>² dhe kryeqendër [[Fieri]]n.
 
Rrethi i Fierit është njëri nga 36-të rrethet e [[Shqipëri]]së. Rrethi i Fierit ka 200,000 banorë (sipas [[2004]]), një sipërfaqe prej 850 km<sup>2</sup> dhe kryeqendër [[Fieri]]n.
 
== Ndarja Administrative ==
Rrethi i Fierit përfshin nën administrim 3 bashki dhe 14 komuna që janë:
* '''[[Bashkia Fier]]'''
* '''[[Bashkia Patos]]'''
* '''[[Bashkia Roskovec]]'''
* [[Komuna Cakran]]
* [[Komuna Dermenas]]
* [[Komuna Mbrostar]]
* [[Komuna Portëz]]
* [[Komuna QendrenQendrër (Fier)|Komuna Qendër]]
* [[Komuna Ruzhdije]]
* [[Komuna Strum]]
* [[Komuna Zharrëz]]
 
== Shiko edhe ==
 
{{Shqipëria}}
 
{{AL-gjeo-cung}}
{{Shqipëria}}
 
<!--[[sq:Rrethi i Fierit]]-->
 
[[Kategoria:Rrethe në Shqipëri|F]]
 
[[cs:Okres Fier]]