Ndryshimi mes inspektimeve të "UNIX"

26 bytes added ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: my:ယူးနစ်စ်)
 
Gjate fundit te viteve 1970 dhe fillimit te viteve 1980, influenca e Unix ne qarkun akademik beri qe Unix te perdorej ne shkalle te gjere (sidomos varianti BSD, i cili e ka origjinen nga [[University of California, Berkeley]]) ndersa ne fushen tregtare, me i njohuri eshte is [[Sun Microsystems]]. Sot, perkrah sistemeve Unix te certifikuara, sistemet operative Unix-like si [[Linux]] dhe [[BSD]] jane shume te perhapure. Shpesh, "Unix tradicional" mund te perdoret per te pershkruar nje sistem Unix qe ka karakteristikat e Version 7 Unix ose [[UNIX System V]].
 
 
 
{{Sistemet operative}}
 
[[Kategoria:Sisteme operativë]]